Najlepší slovenský festival píše svoj príbeh už 20 rokov. Všetko to začalo v roku 1997, kedy sa na Slovensku nedalo hrávať nikde inde, iba na anarchistickom, dnes už skutočne legendárnom festivale – Slovenské alternatívne leto. Všetky festivaly sa orientovali do Česka, no a toto bola tá chvíľa, kedy sa to rozhodol Michal Kaščák zmeniť.
Michal sa sťažoval, že na Slovensku nie je žiadny festival, kde by sa dalo hrať, a jeho kamarát z Čiech sa ho spýtal: „Tak preto nejaký nespravíš?“ A tak to celé vzniklo. V Trenčíne sa pravidelne konali tradičné koncerty Rock na hrade. Michal prišiel s nápadom urobiť festival v čase, kedy Trenčín oslavoval výročie udelenia výsad kráľovských práv. Prvá Pohoda sa teda volala Kráľovská pohoda, uskutočnila sa na futbalovom ihrisku a hralo na nej osem kapiel, na ktoré sa prišlo pozrieť 2000 ľudí. Prvý ročník sa ujal, a preto sa Michal a ľudia okolo neho rozhodli vo festivale pokračovať.
V roku 1998 v areáli pod Sokolicami bola Pohoda stále jednodenná, no už s dvomi hlavnými pódiami – hudobným a tanečným. Veľkým zlomom bol rok 1999, kedy sa festival stal dvojdňovým a prišlo naň 8000 ľudí. Veď hlavným ťahákom bola česká legenda Plastic People Of The Universe. Už vtedy sa však začala Pohoda formovať do dnešnej podoby.
Areál pod Sokolicami
Rok 2000 bol prvým rokom, kedy sa festival rozšíril aj do areálu Výstaviska a počet scén narástol až na 6. Divácky záujem prudko vzrástol. Na Pohodu sa prišlo pozrieť až 20-tisíc ľudí a nečudo – obrovským lákadlom bola jednotka svetových hitparád – Bomfunk MC’s.
Ročník 2001 poznačil dážď a všetkým je dodnes známy ako „blatový ročník“, veď fotografie „bahniatok“ obleteli celý svet. Návštevnosť festivalu klesla približne o dvetisíc ľudí, headlinerom bol Fun Lovin Criminals.
Rok 2002 sa divácky stabilizoval na 20-tisíc ľudí za deň a počet scén sa rozšíril na sedem. Pohoda potvrdila, že sa na ňu nechodí kvôli headlinerom, ale kvôli tomu, že je to jedinečný festival. Napriek tomu tam v ten rok vystúpili Stereo MC’s, Sneaker Pimps či Last Force.
2003. Posledný rok v starom areáli. Ten nebol dostačujúci pre veľkú masu ľudí a pri presunoch sa tvorili veľké tlačenice. Na festivale vystúpili skvelí The Cardigans, Kosheen a Skatalites.
Toto bol ten rok, kedy nastali na festivale veľké zmeny. V roku 2004 sa festival presťahoval na letisko, na nový, otvorený a hlavne obrovský priestor. Návštevnosť sa opäť udržala na počte 20 000 návštevníkov za jeden deň, ktorí sa prišli pozrieť na mená, ako Chumbawamba, Moloko, The Wailers, Asian Dub Foundation, alebo IAMX.
Rok na to Pohoda lákala ľudí na ešte väčšie mená svetovej hudby. The Prodigy, ktorí sa po 12 rokoch na letisko opäť vracajú, Garbage, Roni Size, Little Louie Vega, Klezmatics, Roots Manuva či Macka B. Nečudo, že sa festival rozšíril o 5-tisíc návštevníkov za deň a počet teda stúpol už na 25-tisíc.
Podľa slov Michala Kaščáka, jubilejný desiaty ročník v roku 2006 na ľudí príliš nezapôsobil, a to ani napriek tomu, že na ňom vystúpili mená, ako Coldcut, Pixies, The Frames, Danko Jones, Dizzee Rascal, Gogol Bordello, Natacha Atlas a Stereo MCs. Návštevnosť klesla na 22-tisíc ľudí za deň.
Rok na to však Pohoda potvrdila svoje kvality nielen menami. Tie boli obrovské. Veď The Hives, Wu Tang Clan, Basement Jaxx či Mando Diao boli zárukou veľkej kvality. Lákadlom boli aj Air, no tí napokon nevystúpili. Návštevnosť vzrástla na 27-tisíc ľudí za deň.
Pohoda si v roku 2008 mohla dať prívlastok najväčšia. Aspoň dovtedy. Navštívilo ju až 30 000 ľudí, čo bol rekordný počet. Samotný Michal Kaščák sa o tomto ročníku vyjadril pre Denník N: „Perfektne zafungovalo spojenie Fat Boy Slima s divákmi, ktorí tancovali na jeho skladbu na pódiu.“ Okrem tohto ťaháka sa však na festivale ukázali aj skvelí The Streets, Editors, Matthew Herbert Big Band, Unkle, Solomon Burke, Mnozil Brass, Richard Müller, Lou Rhodes, Blood Red Shoes či Audio Bullys.
Tragický ročník, na ktorý budeme ešte dlho spomínať so smútkom. Hrôzostrašná búrka prevrátila stan, pod ktorým sa zranilo vyše 50 ľudí a dva ľudské životy bohužiaľ vyhasli. Táto udalosť zatienila vystúpenia Basement Jaxx, Patti Smith, Pendulum, The Ting Tings a High Contrast.
[youtube onT14zyeMiQ 720 410]
Po tragickom ročníku nebolo vôbec isté, či bude festival pokračovať. Podľa slov Michala Kaščáka pre Denník N: „Nebyť veľkej podpory ľudí, nepokračovali by sme. Do konca roka 2009 sme vôbec neboli schopní pokračovať v prípravách. Festival sa vlastne začal úplne odznovu.“ Pokračovať vo festivale sa ukázalo ako dobrý krok, opäť 30-tisíc ľudí a mená, ako The xx, Klaxons, Crystal Castles, José González, Scissor Sisters, Friendly Fires, Digitalism (DJ set), The Stranglers, The Futureheads či Collegium Musicum.
Rok 2011 sa jednoznačne zapíše medzi tie najlepšie. Ľudia sa prišli s veľkou radosťou pozrieť na legendárnych interpretov ako Madness, Moby, Portishead, Pulp, Lamb, Peter Bjorn and John. Desať dní pred festivalom bolo vypredané. Nečudujeme sa.
Aj napriek búrke bol ročník 2012 niečim výnimočný. Skvelé koncerty Kasabian, Lou Reeda, Kooks, Elbow, Two Door Cinema Club, Orbital, Anna Calvi, Public Enemy či Yanna Tiersena. Jedným z vrcholov bolo jedno z najlepších vystúpení na festivale Pohoda vôbec – emočný koncert Emiliany Torrini.
Menami nadupaný a asi jeden z najsilnejších ročníkov bol určite rok 2013. Atoms for Peace, Kaiser Chiefs, Bloc Party, Nick Cave and the Bad Seeds, Smashing Pumpkins, Amon Tobin, Kate Nash, Justice, Django Django. Treba k tomu dodať ešte niečo?
Dostávame sa k roku 2014. Pohoda si stále drží návštevnosť v okolí 30-tisíc ľudí za jeden deň. Nastala aj jedna nenápadná, no určite veľká novinka. Pohoda mala premiéru vlastných vratných pohárov. Medzi najlepšie vystúpenia patrili určite Kraftwerk so svojou 3D show a Kelis. Svoje však predviedli aj Suede, Tame Impala, Travis, Tricky, Azealia Banks, Goldfrapp, Mogwai, Disclosure a skvelý Moderat.
Po ročníku 2015 zhodnotil Michal tento ročník ako najúspešnejší. Veď festival sa po dvoch minulých ročníkov najviac priblížil k vypredaniu a na bráne ostalo skutočne len pár lístkov. Ľudia sa tešili z hlavných mien Björk, Manu Chao, Die Antwoord, FFS, Einstürzende Neubauten, CocoRosie, Eagles of Death Metal, Of Montreal či Kate Tempest.
Tešíme sa na to, čo nám prinesie 20. ročník Pohody. O festival je tento rok enormný záujem o čom svedčí aj to, že v predpredaji je už iba posledných 2000 lístkov. Už terajšou zárukou sú mená, no ešte väčšou zárukou je samotná Pohoda. Nie nadarmo sa jej hovorí najlepší slovenský festival. Svojou atmosférou vás dostane každý rok či už ste tam dvadsiaty, alebo len prvýkrát. V tom je Pohoda výnimočná.
Interez.sk Vám aj tento rok prinesie každý deň novinky a fotografie z festivalu, sledujte nás.
interez.sk (Michal Blaško), kultura.sme.sk, pohodafestival.sk, dennikn.sk
Nahlásiť chybu v článku