Po 6. týždňoch už moja chuť na sladké nie je veľká. V dnešnom článku by som vám ale chcela povedať viac o sladidlách, ktoré cukor neobsahujú, resp. také, ktorým sa vyhýbam, pretože obsahujú veľa fruktózy. Mojou najlepšou kamarátkou je jednoznačne stévia. Chvíľu mi trvalo kým som si na tú chuť zvykla. Zo začiatku mi to totiž chutilo strašne umelo. Dnes si už bez nej neviem predstaviť deň, pretože si ju väčšinou pridávam do kávy.
Čo sa týka ovocia, začala som si pridávať do rannej kaše nejaké čučoriedky, maliny, černice alebo kivi. Najnižší obsah fruktózy majú práve čučoriedky, maliny, melón, grapefruit alebo kivi. Stredný obsah majú jahody, pomaranče, slivky, mandarínky, broskyne a vysoký obsah fruktózy majú napríklad hrozno, čerešne, mango, banány a jablká.
Stévia
Možno ste nevedeli, že sladkú chuť môžete nájsť aj v rôznych koreninách, poprípade existujú zdravé formy sladkej chuti. Ako som už vyššie spomenula, mojím favoritom je stévia. Je to rastlina, ktorá je 300-krát sladšia ako cukor a nemá žiadne kalórie. Je vhodná aj pre ľudí trpiacich cukrovkou, a aj pre tých, čo sa snažia schudnúť. V obchodoch ju môžete nájsť ako sušenú alebo čerstvú rastlinku, ale aj v tekutej forme, či granulovanú.
Tekutá stévia býva trochu sladšia ako granulovaná, pričom práve pri granulovanej platí pomer 1:1. To znamená, že jedna lyžička cukru je ako jedna lyžička stévie. Je to veľká výhoda hlavne pri pečení. Je to prírodná alternatíva a neobsahuje žiadnu fruktózu.
Ryžový sirup
Druhou alternatívou je ryžový sirup. Poznáme ho aj pod názvom sirup z hnedej ryže, alebo aj ryžový slad. Je to sladidlo, ktoré sa vyrába z kvasenej varenej ryže. Postup je vcelku komplikovaný a v skratke sa ryža najskôr spracuje, postupne obrusuje, pričom vzniká sladká tekutina a následne sa ešte tepelne upravuje.
Dôležité je sledovať zloženie, pretože niekedy aj v obchodoch so zdravou výživou môžete nájsť ryžový sirup s pridaným cukrom. Zdravá forma by mala pozostávať len z vody a ryžového sirupu.
S inými sladidlami som osobne do kontaktu neprišla, ale pri striedmom používaní je ešte vhodná dextróza. Je to vlastne 100% glukóza, ktorá sa predáva v práškovej podobe. Neodporúča sa však jesť ju vo veľkých množstvách, pretože spôsobuje výkyvy inzulínu, podobne ako cukor. Nájdete ju v obchodoch so zdravou výživou alebo na e-shopoch.
Čo sa týka korenín a ostatných sladkých chutí, asi najviac mi chutí škorica. Pridávam si ju do kávy, do kaše, do jogurtu, ale aj do čaju. Sladkú chuť mi taktiež dodá mandľové a kokosové mlieko, ktoré využívam taktiež dennodenne. Aj zelenina môže byť jemne nasladlá. Najlepšie sú pečené bataty, cvikla, alebo mrkva.
Našla som v obchode aj čokoládu bez cukru. Najskôr som sa potešila, že budem môcť bez problémov „zhrešiť“. Bohužiaľ čokoláda obsahovala pridaný cukor. Menej ako klasická, ale stále dosť. Ak si už neviete rady, skúste siahnuť radšej po surovom kakau, alebo teda kakaových bôboch.
V obchodoch so zdravou výživou sú už aj čokolády, ktoré obsahujú 99% kakaa. Pokojne si dajte, ale naozaj sa obmedzte na pár kúskov a hlavne nie pár kúskov každý deň.
Dnes mám pre vás aj recept na rizoto, ako si ho bez cukru pripravujem ja.
Potrebujete:
basmati ryža
hrášok
pesto (ja používam väčšinou brokolicové, recept nájdeš tu)
biele víno, alebo jablčný ocot
vývar a mäso z vývaru
maslo
soľ, korenie
Postup:
Ryžu si väčšinou pripravujem v ryžovači, zalejem ju vývarom vložím tam hrášok a uvarím. Samozrejme ju môžete klasicky uvariť aj na sporáku, len miesto čistej vody zalejte ryžu vývarom a pridajte hrášok. Ryžu teda uvarím domäkka. Prehodím ju z ryžovača do širšieho a nižšieho hrnca. Podlievam ju vývarom. Nezabúdajte, že hmota má byť neustále riedka, nechceme predsa suchú ryžu. Na konci, teda asi po 15 minútach, pridám do ryže mäso z vývaru, brokolicové pesto a podlejem to bielym vínom. Ak práve nemám žiadne otvorené po ruke, pridám len jednu lyžicu jablčného octu. Okorením, osolím a odstavím z ohňa. Na konci primiešam maslo a rizoto je hotové. Dúfam, že vás recept poteší a bude vám chutiť.
Nahlásiť chybu v článku