Po úspešnom a vtipnými scénami nabitom filme Nedotknuteľní sme si tentokrát pre vás pripravili niečo z trocha iného súdka, rozhodne smutnejšieho. Určite sa ale zíde vedieť niečo aj o takýchto udalostiach, ktoré poznačili celý svet. Hotel Rwanda a Posledný škótsky kráľ.
Hotel Rwanda (2004)
Režisér Terry George chopil neľahkej úlohy – natočiť film o krviprelievaní v Rwande, kde v roku 1994 vypukla vojna medzi kmeňmi Hutu a Tutsii. Hlavným hrdinom filmu je Paul Rusesabagin (Don Cheadle), manažér hotelu, ktorému sa tu oprávnene hovorí hrdina. Kde nevedela pomôcť mierová OSN či iné organizácie, dokázal pomôcť jediný človek.
Bez všetkého otvára brány svojho hotela zúfalým utečencom a zachraňuje takto úctyhodných 1268 živých duší. Hotel, ktorý predtým slúžil „vyššej“ smotánke, sa stal útočiskom pre bezbranných ľudí, ktorí za nič nemohli. V rwandskej genocíde presiahli straty na životoch počet 800 tisíc..
Toto zbytočné krviprelievanie medzi dvomi kmeňmi v Rwande, označované ako rwandská genocída je zaraďovaná k najväčším genocídam 20. storočia. Začalo to 6. apríla a skončilo 4. júla 1994. Mohlo by sa zdať, že je to celkom krátka doba, no 800 000 mŕtvol hovorí za niečo iné. Celé je to veľmi smutné a šokujúce zároveň ešte aj pre prístup OSN a nielen okolitých rozvinutých krajín, ktoré o celom dianí vedeli, ale odmietli zakročiť.
Medzi kmeňmi Hutuov a Tutsiov došlo ku konfliktu pravdepodobne kvôli kultúrnym rozdielom, keďže zmiešané manželstvá boli u nich bežné a dokonca hovorili rovnakým jazykom. Do istej doby, konkrétne do 19. storočia sa hovorilo, že Tutsiovia ovládali vojenské sily a Hutuovia nadprirodzené. Smutnou zaujímavosťou je, že k tomuto všetkému vôbec nemuselo dôjsť, keby boli Spojené národy ochotné spolupracovať so žoldniermi, ktorí im sami ponúkali svoje služby.
Nahlásiť chybu v článku