Určite poznáte aj vy rôzne „povery“ o zdraví a ľudskom tele. Po jedle by ste sa nemali kúpať, alebo že vám mrkva zlepší zrak. To sú však vedecky nepodložené a často nepravdivé tvrdenia, ktorými sa ľudstvo kŕmi už desaťročia. V minulosti sme vám priniesli články, ktoré vyvracali mýty z rôznych tém, napríklad mýty o Vesmíre, mýty o filmoch, mýty o ľudskom tele, alebo mýty o zvieratách, ktorým ste určite verili aj Vy. Dnes vám prinášame niekoľko mýtov o zdraví a ľudskom tele, ktoré však vôbec nie sú pravdivé.
Mýtus: Mlieko je pre ľudské telo prospešné
Mlieko je vraj pre človeka každého veku veľmi zdravé. Vďaka obsahu vápnika a vitamínu D má upevňovať naše kosti a chrániť nás tak pred prípadnými zlomeninami. Čo ak vám však povieme, že tento mýtus dodnes nepotvrdila žiadna vedecká štúdia? Naopak, mnohí odborníci tvrdia, že mlieko je pre človeka viac záťažou ako pomocou. Dospievajúce deti a dospelí ľudia totiž v tele už nemajú látky, ktoré by im pomáhali mlieko tráviť tak, ako to majú malé deti. A preto môže byť mlieko veľkou záťažou pri vašom trávení…
Mýtus: Pravidlo 5 sekúnd
Ak vám jedlo padne na zem a stihnete ho zdvihnúť do 5 sekúnd, môžete ho pokojne zjesť. Niektorí toto pravidlo dokonca skrátili na 3 sekundy. Celé je to však veľká hlúposť. Baktérie sa na jedlo dokážu dostať už po niekoľkých milisekundách, a to je čas, za ktorý ho zdvihnúť určite nestihnete. Jedno je však isté. Na vlhké potraviny sa baktérie dostávajú rýchlejšie ako na suché.
Mýtus: Jedno jablko denne a nebudete musieť chodiť k lekárovi
Možno ste už počuli aj túto fintu starých mám. Áno, majú pravdu, ale iba sčasti. Jablko je pre človeka veľmi zdravé. Obsahuje totiž veľkú dávku vitamínu C, ktorý posilňuje našu imunitu a vlákninu, ktorá pomáha nášmu tráveniu. So zákernými vírusmi a baktériami si však jablko neporadí. A teda aj keď zjete každý deň jedno jablko, chrípkou sa môžete nakaziť rovnako ako ktokoľvek iný. To však neznamená, že ich jesť nemáte, pretože aj keď nie sú liekom, stále fungujú ako prevencia.
Mýtus: Cukor je návykový rovnako ako alkohol či heroín
V roku 2009 prišiel Dr. Robert Lustig s výskumom, kde dokázal, že cukor stimuluje rovnaké časti mozgu ako užívanie alkoholu, tabaku, heroínu, či kokaínu. Mozog teda prijímanie cukru vníma rovnako ako prijímanie akejkoľvek inej drogy. To vo svete vyvolalo obrovský ošiaľ o tom, že cukor je vlastne drogou. Vedci však tvrdia, že to tak nie je. Na cukre si totiž človek nevybuduje takú závislosť ako na vyššie uvedených škodlivých látkach.
Mýtus: Mozgové bunky sa počas života netvoria
Hovorí sa, že mozogové bunky sa počas života netvoria, a teda ak o nejaké prídete, je to definitívne. Pravda je však iná. Človek sa nerodí s rovnakým mozgom ako umiera. Počas života sa v mozgu skutočne tvoria nové bunky, avšak iba v niektorých častiach. Tento proces sa nazýva neurogenéza.
Mýtus: Ak prehltnete žuvačku, potrvá 7 rokov, kým sa vám dostane z tela von
Staré mamy stále vravievajú, aby ich vnúčatá žuvačky neprehĺtali. Vraj sa im zalepí brucho a žuvačku z tela von nedostanú. Áno, žuvačka je síce nestráviteľná, no telo ju vylúči rovnako ako čokoľvek iné, čo stráviť nedokáže. To však neznamená, že teraz môžu deti veselo žuvačky prehĺtať. Veď čo nie je pre ľudské telo prospešné, to do žalúdka predsa nepatrí…
Mýtus: Po jedle treba počkať aspoň hodinu, kým sa pôjdete kúpať
Ďalší mýtus zo zbierky starých mám. Keď sa najete, do vody by ste liezť údajne nemali. Hovorí sa, že váš žalúdok bude na trávenie využívať väčšie množstvo krvi, a teda neostane pre vaše končatiny. Vy teda dostanete kŕč a môžete sa vo vode utopiť. Doposiaľ však žiadna štúdia nepotvrdila spojenie medzi plným bruchom a kŕčmi vo vode. Ak však chcete byť opatrní, tak si po obede radšej oddýchnite a okúpať sa môžete neskôr.
Pokračovanie na ďalšej strane…
Nahlásiť chybu v článku