Každý z nás vie, že naša Zem má Mesiac (po novom už dva), že Zem patrí do slnečnej sústavy a točí sa okolo Slnka....

Každý z nás vie, že naša Zem má Mesiac (po novom už dva), že Zem patrí do slnečnej sústavy a točí sa okolo Slnka. Všetky veci ste sa učili na škole, no odkiaľ máte ostatné informácie o vesmíre? Z filmov? Tie však nie sú vždy úplne reálne. Predsa len, filmy zamerané na vesmír sú väčšinou sci-fi. Ďalšou možnosťou je, že ste niečo od niekoho počuli. Napríklad to, že Veľký čínsky múr je jediná stavba vyrobená človekom, ktorá je viditeľná z vesmíru. No je to naozaj tak?

Pripravili sme pre vás týchto 7 ilustrácií, aby sme vám tieto populárne mýty objasnili.

MoV - 3 - final
© interez.sk, Matej Košovský
MoV - 3b
© interez.sk, Matej Košovský

Jeden z najznámejších mýtov o vesmíre. Na začiatok si ale treba uvedomiť, čo beriete za “vesmír”? Ako vysoko od Zeme je? 50 či 100 km? Ako príklad sa v tomto mýte použila vesmírna stanica ISS, ktorá krúži okolo Zeme vo výške 280km. Z ISS však Veľký čínsky múr nie je vidieť, ale môžete z nej zbadať pyramídy.

MoV - 2 - final
© interez.sk, Matej Košovský
MoV - 4 - final
© interez.sk, Matej Košovský

Vesmír je teoreticky veľmi chladný, ale teplo sa prenáša iba prostredníctvom fyzickej interakcie častíc, a keďže vo vesmíre okolo vás nie sú žiadne častice, ktoré by nasiakli vaše telesné teplo, trvá pomerne dlhú dobu, kým sa ochladíte na vonkajšiu teplotu.

MoV - 5 - final
© interez.sk, Matej Košovský

Vo vesmíre je samozrejme vážny nedostatok vzduchu, takže každý film, v ktorom ste videli vybuchujúce vesmírne lode, vás klamal. V skutočnosti by krátky požiar alebo výbuch mohol byť realistický, ak by sa použil vzduch, ktorý je vo vnútri vesmírnej lode, no v okamihu by sa tento vzduch minul a oheň by sa ihneď udusil. V raketových motoroch sa nachádza aj zásoba kyslíka, aby sa mohlo spaľovať palivo aj vo vesmíre.

MoV - 7 - final
© interez.sk, Matej Košovský

Merkúr je najbližšia planéta k Slnku, preto si mnohí ľudia myslia, že je na nej aj najväčšie teplo. Toto však nie je pravda. Merkúr dokáže byť aj celkom studený, dosahuje najvyššiu teplotu 427°C. Aj keby bola táto teplota stála, nie je to viac, ako má Venuša, na ktorej je až 460°C. Dôvod, prečo je Venuša taká horúca, aj keď je o takmer 50-miliónov kilometrov ďalej od Slnka, je, že má atmosféru z CO2, čo udržuje teplo. Merkúr, naopak, nemá nič podobné. Ďalším dôvodom, prečo je Merkúr chladnejší, je jeho rotácia a obežná dráha. Obeh okolo Slnka mu trvá 88 zemských dní, pričom rotácia planéty trvá 58 zemských dní. To znamená, že noc trvá 58 dní a za tento čas sa dokáže ochladiť až na -173°C.

MoV - 1 - final
© interez.sk, Matej Košovský

Pravdou je, že žiadny človek ešte nebol v nulovej gravitácií. Nikto totiž nebol ďalej ako je Mesiac, a na ten pôsobí gravitačná sila Zeme. Skôr to, čo astronauti naozaj zažívajú, je znížená gravitácia, vzhľadom na ich vzdialenosť od Zeme a efekt nulovej gravitácie v dôsledku voľného pádu. Tým, že sa pohybujú požadovanou rýchlosťou a pod určitým uhlom, zostávajú na obežnej dráhe Zeme.

zdroj: interez.sk (Matej K.)

Uložiť článok

Najnovšie články