Niečo podobné sa odohralo takmer presne pred rokom. Obloha sa zatiahla a Slnko zmizlo za podivnými tmavými oblakmi so žltkastým nádychom. Ako píše denník Independent, v sibírskej oblasti Verchojarsk sa obyvatelia v piatok ráno zobudili do tmy napriek tomu, že Slnko už dávno vyšlo na oblohu.
Veľká oblasť ponorená do tmy
V piatok ráno postihlo riedko obývanú sibírsku oblasť o veľkosti Talianska nemilé prekvapenie. Aj keď Slnko zvyčajne vychádza v takýto čas už o 4. hodine ráno, bolo 8 hodín a mnoho obyvateľov sa zobudilo do úplnej tmy. Navyše, zvláštny jav bol sprevádzaný aj nezvyčajným poklesom teploty.
Jav sa opakuje už druhý rok
Denník The Siberian Times píše, že tma znepokojila obyvateľov o to viac, že mala podivný žltkastý nádych. Minulý rok bol pozorovaný v Jakutskej oblasti podobný jav, v júli ostali v temnote ponorené tri veľké oblasti. Je možné, že sa tma stane súčasťou každého sibírskeho leta a bude sa o rok v júli alebo v auguste opäť opakovať?
the timing is weird as the same 'thing' happened almost exactly a year ago over the same area… Sun disappears over the Pole of Cold, in bizarre repeat of last year’s blackout https://t.co/DUfhqTWdBc pic.twitter.com/hBcBMHGHDr
— The Siberian Times (@siberian_times) August 10, 2019
Dažďové oblaky a lesný požiar
Meteorológovia z ruskej meteorologickej agentúry Fobos si myslia, že ide skôr o zhodu náhod a bizarný jav bol spôsobený prítomnosťou ťažkých dažďových oblakov v kombinácii s dymom z lesných požiarov. Tie totiž počas horúcich letných mesiacov potrápia nejednu oblasť, pričom dym z požiarov sa momentálne presúva najmä do severných oblastí.
Horúčavy trápia aj Ojmiakon
Jednou z postihnutých oblastí je aj ruská dedinka Ojmiakon, ktorá si vyslúžila prezývku Pól chladu. Ide totiž o miesto, ktoré sa počas zimných mesiacov vyznačuje extrémne nízkymi teplotami a nameraný rekord predstavuje -71,2°C. Počas leta sa však teploty bežne vyšplhajú aj nad 30°C. Ruka v ruke s neznesiteľnými horúčavami zas idú lesné požiare, s ktorými bojuje aj Ojmiakon. Len minulý týždeň bolo zaznamenaných 116 lesných požiarov, pričom postihli územia o celkovej rozlohe viac ako 900 000 hektárov.
Jav sa bude ďalej skúmať
To spôsobilo, že oxid uhoľnatý vystúpil do atmosféry, následkom čoho sa vytvorili nezvyčajne husté a temné oblaky. Pre The Siberian Times sa vyjadril odborník na počasie Yevgeny Tishkovets, ktorý tvrdí, že jav je podobný tomu, keď sa v atmosfére nazhromaždí vodná para, dôjde ku kondenzácii a následne k dažďom.
Samozrejme, ide zatiaľ len o odhad a skúmaniu javu sa budú odborníci venovať bližšie.
independent
Nahlásiť chybu v článku