Brazílski vedci sa vďaka nedávnej búrke neďaleko mesta Sao Paolo dozvedeli niečo nové o bleskoch. Týka sa to bleskovodov, ktoré za istých okolností vôbec nemusia fungovať správne, píše iMeteo.
Bleskový elektrický výboj, respektíve blesk, je silný prírodný elektrostatický výboj produkovaný počas búrky. Blesky sú sprevádzané emisiou svetla a najčastejšie sa objavujú medzi mrakmi. Odhaduje sa totiž, že len 20 % bleskov dôjde až na zemský povrch, pričom väčšina končí v oblakoch.
Vďaka štúdii, ktorá bola publikovaná v Geophysical Research Letters, sa bližšie zisťovalo, ako vyzerá proces posledných mikrosekúnd pred úderom výboja blesku. Tomuto javu sa venoval aj výskumný tím vedcov z Brazílskeho Národného inštitútu (INPE), ktorý použil extra citlivú kameru a zaznamenal až 40-tisíc záberov za sekundu.
Blesk zničil kus budovy
Počas búrky neďaleko centra mesta Sao Paolo dokázali vďaka špeciálnej kamere zachytiť blesky, ktoré smerovali na zem v rýchlosti 370 km/h. Hlavný autor štúdie, Marcelo Saba z INPE, vysvetľuje, že výsledky poukazujú na to, aký ničivý potenciál má blesk v prípade, že nie je správne nainštalovaný bleskozvod.
Saba ďalej vysvetľuje, že na fotke je dobre vidieť, ako dôležité je mať dobre nainštalovaný bleskozvod. V jednom prípade totiž nebol na budove dobre umiestnený, čo viedlo k poškodeniu stavby pri komíne. Náraz 30 000 A výboja spôsobil škody na obytnej budove. Ide o množstvo elektrickej energie, ktorá naraz spotrebuje 30 000 žiaroviek s výkonom 100 W, približuje iMeteo.
Tajomstvom fungovania bleskozvodov je, že môžu aktívne priťahovať blesky alebo „vytvárať“ vznik búrkových mrakov.
Nahlásiť chybu v článku