Ilustračná foto: By Loadmaster (David R. Tribble)This image was made by Loadmaster (David R. Tribble).Email the author: David R. TribbleAlso see my personal gallery at Google Photos - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Na prežitie v divočine je najdôležitejšie mať...

Foto: Unsplash

Začneme zľahka. Uhádli ste, nedostatok čoho nás môže ohroziť úplne najviac?

Blúdite po slovenskom lese a nemáte ani kompas. So sebou máte len náramkové hodinky a viete, že je presne poludnie (12.00 h). Aby ste mali priamo pred sebou sever, musíte sa...

Ilustračná foto: Pexels

Pokiaľ ste stratení v lese a hľadáte sever, pričom je presne poludnie, otočiť by ste sa mali tvárou k svojmu tieňu. Za chrbtom budete mať juh a pred sebou sever.

Pokiaľ sirény hlásia povodne alebo ohrozenie vodou, počuť budete...

Ilustračná foto: TASR

Dvojminútový kolísavý tón hlási všeobecné ohrozenie. Pokiaľ je tón stály, trvá dve minúty a neopakuje sa, značí to koniec ohrozenia.

Základný postup pri resuscitácii u dospelých je opakovanie...

Ilustračná foto: Pixabay

Základný postup pri resuscitácii u dospelých je opakovanie 2 umelých vdychov a 30 kompresií, pričom máte ruky vtláčať do stredu hrudníka do hĺbky minimálne 5 cm s frekvenciou najmenej 100 za minútu.

Čo je zakázané brať do úkrytu?

Foto: interez.sk

Bohužiaľ, domáce zvieratá do úkrytu nepatria a vstup majú zakázaný.

Čo nesmieme robiť pri zastavovaní väčšieho krvácania?

Foto: Pixabay

Pri veľkom krvácaní musíme zodvihnúť zranenú končatinu vždy nad úroveň srdca.

Pri úniku nebezpečnej látky pri pobyte v budove...

Foto: TASR

Pri úniku nebezpečnej látky pri pobyte v budove sa neodporúča pohybovať v priestore a snažiť sa budovu opustiť. Odporúča sa vyhľadať miestnosť, ktorá má čo najmenej okien a zapchať a utesniť všetky otvory a ventilačné priestory. Následne je nutné riadiť sa pokynmi a budovu opúšťať len vtedy, pokiaľ to prikážu kompetentné orgány.

Aké najväčšie riziko plynie z toho, ak pri pobyte v lese spíme priamo na zemi?

Foto: Unsplash

Odpoveď na túto otázku je starším ročníkom hádam úplne jasná. Deti sa však často učia hravou formou a vedomosti naberajú prostredníctvom podobných, odľahčených otázok. Pri pobyte v lese by sme nikdy nemali spať priamo na zemi - zem je totiž veľmi chladná a nám hrozí, že prídeme o veľa telesného tepla.

V momente, keď sedíte v aute počas havárie, by ste mali čo najrýchlejšie...

Foto: ilustračné, Unsplash

Autá sa dispozične navrhujú tak, aby v prípade dopravnej nehody chránili pasažiera, ktorý sedí v bežnej polohe. S inými polohami bezpečnostné prvky vozidla nerátajú, a preto je najvhodnejšie zostať presne v takej polohe, aká je v aute predpísaná. Veľmi nebezpečné môže byť vykladanie nôh na palubovú dosku, čomu by ste sa mali vždy absolútne vyhýbať.

Na záver pre vás máme náročnú otázku, ktorú zodpovie správne len málokto. Viete, aký je medzinárodný rozoznávací znak civilnej ochrany?

Ilustračná foto: TASR – AP

Medzinárodný rozoznávací znak civilnej ochrany je rovnostranný modrý trojuholník na oranžovom pozadí. Nejde síce o štandardnú otázku z "branného" cvičenia, avšak je stále dobré vedieť tento znak rozoznať.

Uložiť článok

Najnovšie články