Aj zvieratá by mali mať svoje práva. V mnohých krajinách ich dokonca konečne prestali považovať za vec, o čom sme písali tu. V novom návrhu zákona o zrušení členstva v Európskej únii (EÚ) však britskí poslanci potichu odhlasovali naozaj nepochopiteľnú vec. Ak bizarný dodatok, ktorý zakazuje zvieratám cítiť bolesť či emócie naozaj vojde do platnosti, zvieratá budú čakať naozaj ťažké časy.
Čo je na papieri, to musí byť pravda. Aspoň nás o tom chce silou-mocou presvedčiť celá spoločnosť. Viete si však predstaviť, čo by sa stalo, keby nás všetkých vláda presvedčila, že zvieratá nič necítia? Deti by mohli beztrestne týrať psov či mačky a všetky zvieratá by boli degradované na obyčajnú vec.
Aktivisti to nenechajú na pokoji
Proti tomuto spiatočníckemu kroku sa vzbúrili viacerí britskí aktivisti. Odvolávajú sa na Michaela Goeva, tajomníka pre životné prostredie, ktorý prisľúbil, že pri Brexite sa bude brať ohľad na práva zvierat. Ako to už býva, po čase je už všetko inak, a zvieratá sú to posledné, čo by zaujímalo britskú vládu. Mnohí však cítia potrebu zabojovať za nemé tváre, ktoré nemajú možnosť sa ozvať.
Ak im nepomôžeme, budú načisto stratení
So MP's have voted and in their wisdom, animals can no longer feel pain or emotions. It really beggars belief that in…
Posted by Richard Bowler Wildlife Photography on Donnerstag, 16. November 2017
Veľká Británia má síce plné ruky práce s prípravou nových zákonov, to však vôbec neospravedlňuje ich neľudské konanie. I keď sa britský parlament chystá prebrať zákony týkajúce sa ochrany zvierat od Európskej Únie, predsa sa len rozhodli urobiť v nich „maličkú“ úpravu.
Po Brexite bude všetko inak
Od marca 2019 budú pre všetky zvieratá vo Veľkej Británii platiť iné pravidlá. Vyzerá to tak, akoby nikto v parlamente, ktorý pre istotu schválil celý absurdný zákon v tajnosti, nemal domáceho miláčika. Ak aj doma majú psa, ten ich určite privíta bez emócií. Inak sa toto konanie nedá vysvetliť. Alebo sú za tým peniaze?
Zvieratá sa budú môcť beztrestne zabíjať, pričom sa všetko prekryje dobrým úmyslom. Práve tým, že sa v celej EÚ vnímali všetky zvieratá ako vnímajúce bytosti, sme dokázali to, že sa nestaráme len o svoj vlastný druh. Prečo to Británia poňala inak? Veď doposiaľ bola jedným z hlavných lídrov, ktorí dbali na práva zvierat.
farminguk.com, independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku