Foto: facebook.com(Ťažne kone a Muránsky norik)/wikimedia.org(Margo-CzW)

Slovensko sa môže pred svetom pýšiť skutočne mnohým.

Máme nádhernú prírodu, skvelé jedlo a úspešných ľudí, ktorí svoje kvality ukazujú tak ako aj doma, tak aj za hranicami. Avšak Slovensko sa môže pýšiť aj ďalšími pokladmi, ktoré nás možno hneď nenapadnú. Vedeli ste, že Slovensko sa dlhé roky špecializuje na šľachtenie zvierat z čoho vznikajú skutočne jedinečné plemená? Pozrite sa na tie najväčšie šľachtiteľské úspechy Slovenska, ktoré nám závidia aj za hranicami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zvieratá vyšľachtené na Slovensku

Tieto zvieratá sú označované ako slovenské národné plemená.

Sliepka Oravka

Foto: Pixabay (ilustračné)

Toto plemeno sliepky, ako aj jej názov napovedá, bolo vyšľachtené na Orave.Vyznačuje priemernou znáškou až 180 vajec ročne. Okrem znášania bolo šľachtené aj na mäso. Jej farba je premenlivá.

Slovenská biela hus



Toto stredne ťažké plemeno husy bolo šľachtené na produkciu mäsa, husacej pečene a peria. Pochádza z okolia Nitry a vznikla krížením husí z Podunajska s husami z Maďarska. Môže sa dožiť až 12 rokov a v prvom cykle dokáže zniesť až do 14 vajec. Na chov je nenáročná, čo je u nej veľmi cenné. Vzhľadom k nízkym počtom je považovaná za ohrozené plemeno. Ďalším významným husím plemenom šľachteným na Slovensku je Suchovská hus.

Slovenský hrvoliak



Plemeno holuba bolo vyšľachtené na západnom Slovensku. Choval sa už v 19. storočí a to najmä v mlynárskych a roľníckych usadlostiach. Prvýkrát ho vystavoval Koloman Slimák na výstave v roku 1926 v Bratislave a v Prahe. V 1930 na západnom Slovensku sa chovalo asi 1250 chovných párov. Na konci 2. svetovej vojny slovenský hrvoliak takmer vyhynul. Posledné chovné jedince pozbierali po brezovských a myjavských kopaniciach chovatelia z Nového Mesta nad Váhom, ktorí sa začali venovať jeho chovu a rozšíreniu. V súčasnosti je to opäť bežné plemeno.

Ďalšie významné slovenské plemená holubov: 

  • Komárňanský kotrmeliak
  • Košický kotrmeliak
  • Košický letún
  • Piešťanský obor
  • Slovenský letún

Holíčsky modrý králik



Vznik holičského modrého králika nadväzuje na šľachtiteľskú prácu Imricha Vaneka z Holíča. Ten sa zameriaval na šľachtenie králika slovenského a sivomodrého rexa. Holičský modrý králik je teda vzdialeným potomkom, ktorý vznikol z kríženia kasto-rexa a rysa. Ako samostatné plemeno bol uznaný v roku 1975.

Ďalšie významné slovenské plemená holubov: 

  • Liptovský lysko
  • Nitriansky králik
  • Slovenský sivomodrý rex
  • Zemplínsky pastelový králik

Slovenská dojná ovca



Toto plemeno ovce vzniklo krížením plemien cigája a zošľachtená valaška. Šľachtenie prebiehalo so zameraním na zvýšenú produkciu mlieka, ako aj na to, aby ovca mohla byť dojená strojovo. Ako aj jej názov napovedá, šľachtitelia sa zameriavali najmä na zvýšenie dojivosti, ktorá môže dosiahnuť až 200 litrov za rok.

Ďalšie významné slovenské plemená oviec:

  • Cigája
  • Slovenská merinka
  • Zošľachtená valaška

Biela krátkosrstá koza



Toto všestranné plemeno dosahuje strednú veľkosť a hmotnosť. Vyznačuje sa peknou stavbou tela a dobre vyvinutým svalstvom. Veľmi významná je aj vysoká plodnosť. Vyšľachtená bola z pôvodných kôz krížených s plemennými capmi sánskymi alebo bielymi krátkosrstými bezrohými. Produkcia mlieka môže byť až 600 litrov v období laktácie. Chová sa na mlieko, mäso a kože.

Muránsky norik- kone z muránskej planiny



Chovateľom a ošetrovateľom Norikov muránskych je Jozef Siman. Je to azda  najsilnejší a najodolnejšie plemeno koňa, aké na Slovensku možno vidieť. Sú pracovité, statné a odolné voči počasiu. Využívajú sa napríklad pri práci v lese, kde vydržia pracovať v ťažkých podmienkach pätnásť až dvadsať rokov. Dožívajú sa vysokého veku života. Najstarší sa dožil až 44 rokov.

Ďalšie významné slovenské plemená koní:

  • Slovenský teplokrvník
  • Slovenský športový pony

Československý vlčiak



Československý vlčiak je pomerne mladé plemeno psa. Vznikol krížením nemeckého ovčiaka a karpatského vlka na území Československa v roku 1955. Cieľom malo byť vytvorenie silného plemena s mentalitou a temperamentom nemeckého ovčiaka a silou, inteligenciou a vytrvalosťou vlka. Československý vlčiak je skutočne pozoruhodné zviera, ktoré je považované za jedného z najlepších psov sveta. Československý vlčiak viac ako psa pripomína vlka. Jeho telo je rýchle a silné. Hlava sa nápadne podobá na vlka dravého, ktorý obýva Karpaty. Toto jedinečné plemeno je pokojné, sebavedomé a nadpriemerne inteligentné.

Ďalšie významné slovenské plemená psov:

  • Slovenský čuvač
  • Slovenský kopov
  • Slovenský hrubosrstý stavač

Pozri aj: Tento kvíz o psoch dokáže na 100% urobiť iba ten, kto dokonale pozná psie plemená

wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články