Foto: Pexels

Amerika je plná kontroverzií a jednou z nich sú zákony schvaľované prezidentom Donaldom Trumpom.

Kým väčšina sveta sa snaží zvieratá zachrániť pred vyhynutím, Trumpova vláda schválila využívanie tzv. kyanidových bômb. Ako píše denník The Guardian, pôjde o pasce naplnené jedom, ktorých účelom bude chrániť farmárov a ich pozemky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Schválené kyanidové bomby

Zvieratá naprieč USA sa ocitli v ohrození. Trumpova vláda totiž opätovne schválila používanie pascí naplnených jedom, ktoré majú slúžiť na zabíjanie kojotov, líšok a inej zvery. Pasce nesú názov M-44s a sú naplnené kyanidom sodným, ktorý na zviera vystrekne, ak sa priblíži. Americké ministerstvo poľnohospodárstva využíva pasce na chytanie zvierat vo veľkom a ročne tak uhynie obrovské množstvo zveri. Cieľom je ochrániť pozemky farmárov a majiteľov rančov.

Tisícky mŕtvych zvierat, otrávený bol aj človek

Odvetvie ministerstva poľnohospodárstva, ktoré je za kladenie pascí zodpovedné, len za minulý rok zabilo 1,5 milióna zvierat, vrátane vlkov a medveďov. Zahynulo však aj množstvo sôv, kačíc či bobrov. Z toho až 6 500 práve následkom toho, že sa dostali do blízkosti kyanidovej bomby M-44s.

Napriek tomu, že boli kyanidové bomby schválené, množstvo ľudí vyjadrilo ostrý nesúhlas. Neraz sa totiž stalo, že za obete kyanidovým bombám padli chránené či domáce zvieratá a zaevidované sú dokonca aj prípady, kedy takéto zbrane ublížili ľuďom. V roku 2017 sa kyanidom sodným otrávil napríklad Canyon Mansfield, ktorý sa vydal na prechádzku so svojím psom. Pes nechtiac pascu spustil a na mieste zahynul. Canyon bol prevezený do nemocnice a našťastie sa zotavil, no jeho rodičia sa rozhodli podať žalobu.

Oregon a Idaho kyanidové bomby nepovolia

Samozrejme, proti kyanidovým bombám sa postavili aj skupiny bojujúce za práva zvierat a ochrancovia životného prostredia a v roku 2017 bolo používanie M- 44s dočasne zakázané. Kate Brown, guvernérka Oregonu, zas podpísala rozhodnutie zakazujúce využívanie M-44s v tejto krajine. Po prípade s Canyonom Mansfieldom sa napokon rozhodlo zakázať ich aj Idaho. Nanešťastie, dve krajiny sú len kvapkou v mori.

Napriek protestom sa však nateraz zákaz využívania M-44s nepodarilo dosiahnuť. Definitívne rozhodnutie padne až v roku 2021, dovtedy musia byť kyanidové bomby umiestnené najmenej 30 metrov od verejnosťou využívaných ciest a chodníkov. Nad týmto rozhodnutím vyjadrila EPA (United States Environmental Protection Agency), organizácia bojujúca za ochranu životného prostredia, na svojej stránke vážne znepokojenie a obáva sa toho, že využívanie kyanidových bômb skončí katastrofou nemalých rozmerov.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články