Keď v apríli tohto roku zverejnil medzinárodný tím zložený z 347 vedcov prvú snímku čiernej diery išlo o obrovský prielom vo vesmírnom bádaní. A dnes sa ľudstvo posúva o ďalší krôčik vpred. Vďaka odborníkom z NASA, ktorí zverejnili simuláciu čiernej diery ukazujúcu tok svetla v jej okolí.
Do jari 2019 sme netušili, ako vlastne čierna diera vyzerá. Vedeli, alebo teda s veľkou pravdepodobnosťou sme tušili, že skutočne existuje, no nikdy predtým sa nám ju nepodarilo zachytiť. Až po dlhej a náročnej práci sa to podarilo medzinárodnému tímu 347 odborníkov, ktorý za svoj objav získal ocenenie Breakthrough Prize Foundation, ktoré je považované za akýchsi vedeckých oscarov.
Odborníci z NASA teraz vytvorili simuláciu čiernej diery, ktorá ilustruje to, ako jej gravitácia dokáže deformovať okolie. Vizualizácia simuluje typický vzhľad čiernej diery, kedy sa hmota hromadí v extrémne horúcich akréčných diskov. Silná gravitácia čiernej diery potom ovplyvňuje tok svetla v diskoch a vytvára obraz, ktorý je nám známy od apríla tohto roku.
Kým v blízkosti centra čiernej diery sa plyn pohybuje rýchlosťou približujúcou sa rýchlosti svetla, na vonkajšej časti diskov je už rýchlosť o čosi pomalšia. Práve vďaka tomu môžeme na čiernej diere pozorovať rozdielne svetlé a tmavšie pruhy. Platí tiež, že sa nám pravá strana čiernej diery zdá jasnejšia. Ide o dôsledok prúdenia plynu smerom „k nám“ takou rýchlosťou, že sa svetlo v dôsledku Einsteinovej relativity javí jasnejšie.
Najjasnejšou časťou čiernej diery je tzv. fotónový prsteň, ktorý ohraničuje temnú časť v jej centre. Tento tenký jasný pás je spôsobený nadmerným ohybom svetla v dôsledku extrémnej gravitačnej sily. V strede fotónového prsteňa sa nachádza oblasť čiernej diery, z ktorej už nedokáže uniknúť žiadna častica, ani jediný fotón svetla.
Simulácia čiernej diery je dielom Jeremyho Schnittmana, ktorý hovorí, že donedávna boli podobné vizualizácie obmedzené iba na fantáziu vedcov a predstavy umelcov. „Simulácie ako táto nám skutočne pomáhajú predstaviť si to, čo Einstein myslel keď hovoril o gravitačnej deformácii priestoru a času“, hovorí Schnittman v tlačovej správe NASA.
Nahlásiť chybu v článku