Väčšina univerzít si drží čestné miesta, Slovensko neskončilo práve najlepšie. Stále nás výrazne predbiehajú susedné krajiny. Rebríček pochádza z portálu QS World University Rankings, informoval Brainee.
Prvých 5 miest nikoho neprekvapilo. Rebríček klasicky vedie Massachusettský Inštitút Technológie a Univerzita v Cambridge. Ďalšie vedúce priečky obsadili univerzity Oxford, Harvard a Stanford.
Za štúdiom do sveta
Najlepšou univerzitou na území Európy, mimo Spojeného kráľovstva, je švajčiarsky ETH Zürich, polytechnická spolková škola, ktorá sa umiestnila 7. mieste. Ďalšie európske univerzity s vysokým ohodnotením sú parížska Université PSL (24. miesto), švajčiarska EPFL (36. miesto) a Mníchovská technická univerzita (37. miesto).
Väčšina ostatných univerzít pochádza z územia Spojených štátov a Spojeného kráľovstva. Rebríček v hojnom počte obsadili školy z Kanady, Austrálie a krajín východnej Ázie (hlavne z Japonska a z Južnej Kórey), vrátane Singapuru.
Takto je na tom Slovensko a susedné krajiny
Čo sa týka Slovenska, šesť univerzít obsadilo nižšie, delené priečky. V prvej tisícke sa umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave, ktorej patrí 661. až 670. miesto. Na východe vzdelanie zastupuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, ktorá skončila na 851. až 900. mieste.
Do zoznamu sa na nižšie miesta dostali aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technologická univerzita v Bratislave, košická TUKE a Žilinská univerzita. Všetky školy v zozname obsadili priečky nižšie ako 1000.
Lepšie skončili susedné krajiny, ktoré navštevuje veľké množstvo slovenských študentov. Čo sa týka Česka, najvyššie miesto obsadila Karlova univerzita (248.) a brnenská MUNI (400.), no okrem toho má krajina v zozname ďalších 14 inštitúcií. V Rakúsku sa spolu s ďalšími 7 univerzitami dostala Viedenská univerzita na 130. miesto.
Pokiaľ si chcete porovnať rebríček s výsledkami z minulého roka, nájdete ho na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku