Ako prvá žena vystúpila s lietadlom do výšky takmer 4 300 metrov a stala sa 16. profesionálnou pilotkou na svete, o čom sme vás informovali tu. Bola prvou ženou, ktorá preletela Atlantik a vášeň k lietaniu sa jej napokon stala osudnou. Amelia Earhart bola v roku 1939 vyhlásená za mŕtvu po tom, čo ju dva roky márne hľadali.
Roky sa nevedelo, čo sa s ňou, lietadlom a navigátorom Fredom Noonanom počas cesty okolo sveta v lete 1937 stalo. Po 87 rokoch sa zdá, že sa prieskumnému tímu podarilo nájsť trosky lietadla, v ktorom sa na cestu vydali. Informáciu priniesla ČTK.
Mohlo by to byť jej lietadlo
Podľa prieskumného tímu Deep Sea Vision sa pomocou sonarov podarilo na dne oceánu zachytiť obrys, ktorý zodpovedá stroju Lockheed L-10 Electra, na ktorom Amelia letela.
Narazila naň autonómna ponorka Hugin 6 000 z dielne nórskej firmy Kongsberg. Tá preskenovala viac ako 13-tisíc štvorcových kilometrov morského dna. Tony Romeo, šéf spoločnosti Deep Sea Vision, uviedol, že projekt pátrania stál 11 miliónov dolárov, čo je asi 10 miliónov eur.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Objekt prieskumníci napokon objavili asi 150 kilometrov od Howlandovho ostrova, kde plánovali Earhart a Noonan medzipristátie na doplnenie paliva. Podľa spoločnosti sa potenciálne lietadlo nachádza 4 900 metrov pod hladinou mora.
Zatiaľ však nie je isté, či skutočne ide o lietadlo, po ktorom sa pátra takmer 90 rokov. Podľa odborníkov sa na objekt treba pozrieť fyzicky. „Dovtedy neexistuje možnosť, ako s určitosťou povedať, o čo ide,“ povedal podmorský acheológ Andrew Pietruszka.
Priekopníčka, ktorá sa stratila
Jeden z najdôležitejších momentov Ameliinho života nastal v roku 1928, keď dostala otázku, či sa chce stať prvou ženou na svete, ktorá preletí ponad Atlantik. Amelia bez váhania súhlasila a 17. júna 1928 spolu s pilotom Wilmerom Stultzom a mechanikom Louisom Gordonom nastúpila na palubu Fokkera F7.
Let zvládli v priebehu 21 hodín a ich úspech okamžite zaplnil titulku prestížnych časopisov. V roku 1931 sa vydala za vydavateľa Georgea Putnama a spolu začali kuť plány. Amelia sa totiž chcela stať druhým človekom a zároveň prvou ženou, ktorá preletí ponad Atlantik v rámci sólového letu.
S pomocou navigátora Freda Noonana vyrazila na cestu 1. júna 1937. Let nešiel príliš hladko a lietadlo bolo nutné niekoľkokrát opravovať a počas pristátia v Lae sa Amelia nakazila dyzentériou. 2. júla posádku v okolí ostrova Howland postihla búrka, prerušil sa rádiový signál a posledné slová Amelie zazneli len o niekoľko hodín neskôr, keď oznamovala, že jej dochádza palivo.
Okamžite bola spustená rozsiahla záchranná akcia, 19. júla však bola zrušená, bez úspechu. Podľa biografie do dnešného dňa nikto netuší, čo sa s Ameliou a Fredom stalo a ich lietadlo sa nikdy nenašlo. V roku 1939 boli Amelia a Fred oficiálne vyhlásení za mŕtvych.
Existuje mnoho teórií a dohadov, všetky však ostávajú nepotvrdené. Ani po desiatkach rokov sa však ľudia nevzdávajú nádeje, že pozostatky Amelie Earhart nájdu.
Nahlásiť chybu v článku