Celý svet počas posledných dní sledoval záchrannú akciu ponorky Titan, ktorá sa stratila vo vodách Atlantického oceánu po tom, ako sa päť ľudí chcelo pozrieť na vrak slávneho Titanicu. Posádku sa doposiaľ nájsť nepodarilo a najpravdepodobnejší je tragický scenár. Niečo podobné ale stránky médií zapĺňalo už aj v minulosti. Dvoch britských námorníkov sa však aj napriek všetkým nepriazňam zachrániť podarilo.
Podobné záchranné operácie sú mimoriadne zložité, no v histórii možno nájsť také, ktoré sa podarilo dostať do úspešného konca. Doposiaľ oficiálne najhlbšou záchrannou akciou, aká kedy bola uskutočnená, bola záchrana ponorky Pisces III. Tá sa pred 50 rokmi zasekla pri pobreží Írska a dvoch Britov z nej vytiahli len tesne predtým, ako im došiel kyslík, píše web denníka Daily Mail.
Nehoda pri rutinnej práci
Písal sa rok 1973, keď bývalý pilot ponoriek Kráľovského námorníctva Roger Chapman a inžinier Roger Mallinson vykonávali pre nich rutinnú prácu. Tak ako každý deň, aj v stredu 29. augusta sa ponorili s ponorkou Pisces III do hĺbky asi 500 metrov na dno Atlantiku. Keď prácu dokončili, tak ako predchádzajúce dni čakali, kým ich loď, s ktorou vyplávali, za pomoci vlečného lana vyzdvihne naspäť nad hladinu.
„Počuli sme buchot lán a pút, tak ako to bolo vždy v poslednej fáze operácie. Odrazu nás ale s plavidlom hodilo dozadu a začali sme sa ponárať hlbšie. Viseli sme dolu hlavou a naraz nás to zdvihlo nahor,“ uviedol pre BBC Chapman v roku 2013.
Zachovali chladnú hlavu
V ponorke vypli všetku elektrinu vrátane hĺbkomera, ktorý mohol pri dopade prasknúť. Vzali si vankúše, schúlili sa a čakali na náraz na dno. Ten prišiel po zhruba 30 sekundách. O pol desiatej večer sa ponorka potopila v hlbinách Atlantiku.
Dvojica však mala o čosi viac šťastia. Po polhodine sa im podarilo nadviazať kontakt s pevninou a začala sa záchranná akcia. Kyslík im zostával na zhruba 66 hodín, preto sa muži dohodli, že ak im má vydržať čo najdlhšie, budú musieť mlčať a obmedziť aj svoj pohyb.
„Keď takto vypnete, spotrebujete približne štvrtinu kyslíka. Nerozprávate, ani sa nehýbete. Takže sme sa nerozprávali, len sme sa chytili za ruky a stisli ich, aby sme si dali najavo, že sme v poriadku,“ doplnil Chapman.
Zložitá záchranná akcia
Kým dvojica čakala, na pevnine prebiehala rozsiahla záchranná akcia za pomoci medzinárodného tímu. Pomáhali Američania, aj Kanaďania, pomoc však komplikovalo viacero faktorov technického charakteru, kedy sa ponorku aj napriek tomu, že ju presne lokalizovali, nepodarilo z dna dostať naspäť. A potom tu bol čas.
Záchrannej ponorke Pisces V sa totiž nedarilo upevniť vzťažné lano o Pisces III a trvalo tri dni, kým sa celá akcia podarila. Ako muži opísali, bolo nesmierne desivé nielen byť na dne oceánu, ale aj momenty, kedy sa ich snažili vytiahnuť. Všetko sa podľa ich slov triaslo a robilo neskutočný hluk.
Ku koncu si už nedávali takmer žiadnu šancu na prežitie. To bolo aj z dôvodu, že keď už sa ponorku podarilo dostať z oceánu von, záchranný tím ju nevedel otvoriť – poklop bol totiž zaseknutý.
Zostával im kyslík na zhruba 12 minút
Po vytiahnutí ponorky na hladinu trvalo ďalších 30 minút, kým ju otvorili. Mužom zostávalo 12 minút do minutia kyslíka. V ponorke dohromady strávili 84 hodín a 30 minút, kým boli zachránení.
„Keď sme sa začali potápať, mali sme 72 hodín podpory života, takže sa nám podarilo vydržať ďalších 12,5 hodiny,“ povedal Chapman.
Čo je aktuálne s posádkou ponorky Titan, je zatiaľ otázne. Záchranná akcia aj naďalej prebieha, aj keď kyslík piatim ľuďom v nej už s najväčšou pravdepodobnosťou došiel. Pokiaľ zachovali chladnú hlavu, mohli si kyslík ušetriť podobne ako táto dvojica mužov.
Nahlásiť chybu v článku