Napriek tomu, že sa väčšina krajín Európy posúva v posledných rokoch vpred, čo sa týka riešenia otázky orientácie ľudí a ich rovnoprávnosti, minimálne jedna v únii má na túto tému radikálne odlišný názor. Tou sú naši poľskí susedia, ktorí namiesto toho, aby sa snažili prijímať všetkých ľudí bez rozdielov rovnako, vytvorili takzvané zóny bez LGBT. Predstavujú až tretinu celej krajiny s miliónmi obyvateľov.
Európsky parlament vyhlásil, že celá únia je zónou slobody pre členov LGBT komunity. Rovnaký názor nezdieľa Poľsko, v ktorom v priebehu uplynulých rokov vznikli zóny, kde títo ľudia nie sú vítaní. Podľa údajov z minulého roka ide o stovku obcí a regiónov, v ktorých sa so šírením tejto ideológie nestretnete. Už iba ich samotný vznik je veľmi kontroverzný a diskriminačný.
Poľsko na chvoste rebríčka rovnoprávnosti
Celkovo čo sa týka Európskej únie, práve Poľsko je na úplne poslednom, 27. mieste v rebríčku dodržiavania ľudských práv a úplnej rovnosti. Je založený na tom, ako zákony a politika danej krajiny ovplyvňujú životy LGBT ľudí. Môžeme spomenúť, že Slovensko sa tiež neumiestnilo najlepšie, nachádzame sa až na 20. mieste. Rebríčku v pozitívnom význame zas vedú krajiny ako Malta, Belgicko a Luxembursko.
Vylúčenie zo spoločnosti, priam až nehumánne zaobchádzanie
Čo sa týka Poľska, začiatkom roka sme boli svedkami protestov v krajine, ktoré boli dôsledkom schválenia priam nezmyselného zákona o interrupciách. Striktný zákaz začal platiť aj v prípade, že je poškodený plod. To môže ohrozovať aj zdravie žien a rovnako zvyšovať mieru ilegálnych potratov.
Poľsko je tiež krajinou, v ktorej sa otvorene hovorí o konverznej terapii, teda liečení homosexuálov. A to aj napriek tomu, že homosexualita nie je kategorizovaná ako choroba, a teda sa nemôže vyliečiť. Predstavte si, ako zle by ste sa museli cítiť, keby žijete na tomto mieste a ste členom LGBT komunity.
Zóny bez LGBT sú však vrcholom ich vylúčenia zo spoločnosti. Pre Poľsko však iba ďalším krokom, ako otvorene „bojovať“ proti týmto ľuďom.
Atlas nenávisti označil tieto miesta
Poľskí aktivisti vytvorili takzvaný „Atlas nenávisti“, na ktorom nájdeme zobrazené zóny bez LGBTI. Najviac z nich sa nachádza na juhu a východe krajiny, teda na miestach, ktoré lemujú poľské hranice so Slovenskom. V týchto oblastiach označených na mape červenou farbou žije viac ako 12 miliónov ľudí.
„Homosexuáli nie sú normálni, presadzovanie ich práv je horšie ako komunizmus“
Ich vznik súvisí s rozhodnutím varšavského primátora Rafał Trzaskowskiho, ktorý sa v roku 2019 postavil na stranu LGBTI komunity. V posledných voľbách kandidoval za prezidenta a stal sa v druhom kole konkurentom víťaza volieb Andrzeja Dudu, ktorý založil svoju volebnú kampaň na diskriminácii a nenávisti.
Podľa jeho slov je presadzovanie práv homosexuálov ešte horšie ako komunizmus. Situácia je v Poľsku natoľko vyhrotená, že si dokázal presadiť názor, že homosexuáli nie sú normálni ľudia.
Aktivistka bojujúca za ich práva bola zatknutá
Tú však nezdieľajú všetci ľudia. V máji 2019 bola zatknutá aktivistka a bojovníčka za ľudské práva kvôli držaniu plagátu s Pannou Máriou, ktorá mala okolo hlavy svätožiaru vo farbách dúhovej vlajky počas pochodu za práva LGBTI ľudí.
„Viete, že polícia nebude riešiť násilie z homofóbnych dôvodov“
Jakub Gawron, jeden z aktivistov, ktorý stojí aj za vznikom „Atlasu nenávisti“, uviedol, že Varšava a veľké mestá sú stále relatívne bezpečné pre komunitu. „Máme tam kluby, združenia, priateľských politikov a môžu sa tu konať pochody.“
Naopak, v červených zónach môže vládnuť strach. „Fyzické násilie je zriedkavé, ale sprevádza vás neustály strach z jeho prepuknutia. Je prítomná dusná atmosféra a verbálna agresia. Viete, že polícia nebude riešiť násilie z homofóbnych dôvodov.“
Radšej z rodných miest odchádzajú
Sú však známe aj prípady, kedy podniky odmietli obslúžiť týchto ľudí alebo dostali zákazy usporiadania podujatí. LGBT členovia sa stali ešte viac vyhostenými zo spoločnosti a dokonca sa stretávajú s tým, že sa im ľudia vyhýbajú. Niektorí však tomuto nátlaku odmietajú čeliť a radšej rodné Poľsko opúšťajú.
Jedným z nich je aj Jan Chodorowski, ktorý pre magazín The Washington Post opísal, ako sa v ňom prelomili pocity a v dôsledku politickej situácie si povedal, že už nechce žiť na takomto mieste. Je to smutné, keď je človek vyhnaný z vlastného domova, v tomto prípade však pochopiteľné. Sám Jan sa stretol s diskrimináciou.
Na ulici bol zbitý, v autobuse mu škaredo nadávali
Podobne ako iba 24-ročný mladík Karol Adamowicz. Bežne sa mu stávalo, že mu ľudia už iba po nástupe do autobusu nadávali. V roku 2016 bol na ulici napadnutý a zbitý, práve pre svoju orientáciu. Keď zostal na chodníku krvácať, nikto mu nepomohol.
Podľa informácií Euractiv, poľské červené zóny považujú všetky aktivity spojené so šírením rovnoprávnosti za agresívnu propagandu a LGBTI členovia sú osobami, ktoré ohrozujú základné normy a hodnoty.
Zóny vyhostili ľudí z ich domovov
Na to, ako to vyzerá v týchto zónach upozornil aj poľský aktivista Bart Staszewski, ktorý vytvoril pre svoju kampaň žlté tabule oznamujúce, že sa tu nenachádzajú ľudia LGBTI orientácie. Vo svojej fotosérii tabule umiestnil priamo pod názvy obcí, ktoré sa k tomuto smutnému zákazu podpísali a ukázali pri nich členov komunity, ktorí zostali spoločnosťou vyhostení.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Nie sme abstraktné bytosti, ale skutoční ľudia“
Chcel ukázať, akým spôsobom sú postihnutí skutoční ľudia, kvôli zásahu proti právam homosexuálov. „Chcem ukázať príšeru, s ktorou politici bojujú. Nie sme abstraktné bytosti, ale skutoční ľudia z mäsa a kostí, ktorých miestna vláda vníma ako hrozbu.“
Pre nás je možno až nepredstaviteľné, ako sa títo ľudia musia cítiť, keď sú spoločnosťou bezdôvodne diskriminovaní a odpisovaní na druhú koľaj. Vnímaní ako niečo nežiaduce, možno až zlé, čo nemá v spoločnosti svoje miesto.
„Vláda uskutočnila proti nám veľkú kampaň. Použili nás ako verejného nepriateľa číslo jeden pre voľby do parlamentu,“ uviedol aktivista. Jeho fotografie obleteli Európu a dokonca ich zdieľali aj politici z Európskeho parlamentu, pre ktorých je tento krok tiež niečím neprípustným.
EÚ aj USA tieto zóny odsúdili
Európska únia z vytváraním týchto zón nesúhlasí a podľa informácií noviny.sk im ako reakciu na danú situáciu stopne eurofondy. Zóny bez LGBT odsúdil aj súčasný prezident USA Joe Biden. Takáto diskriminácia je totiž v súčasnom svete úplne neprípustná a za hranicami ľudských práv.
washingtonpost.com, bbc.com, euractiv.sk, tvnoviny.sk, cbc.ca, atlasnienawisci.pl, docs.google.com, pinknews.co.uk, hyperallergic.com, rm.coe.int, noviny.sk, irozhlas.cz
Nahlásiť chybu v článku