To, že sú moria a oceány preplnené plastový odpadom je žiaľ známym faktom. A často na túto ľudskú nezodpovednosť doplácajú najmä nevinné zvieratá. Ďalším veľkým nebezpečenstvom pre nich sú rybárske siete, z ktorých sa nevedia dostať alebo pritom utrpia vážne zranenia. Inak to nebolo ani v tomto prípade.
Smutná zaujímavosť o delfínovi
Mŕtvy delfín bol objavený na brehu za Royal Channel Islands Yacht Club v Jersey. Okolo zobáka mal obkrútený plastový odpad. Práve ten mohol spôsobiť jeho vyhladovanie na smrť. Bol totiž veľmi tenký a vyzeral, že nemá žiaden tuk. Presná príčina jeho smrti však nie je známa. Objavila ho Sandra Hilton, ktorá vytvorila fotografie a následne svoj nález ohlásila príslušným orgánom. Tí sa prípadu okamžite chytili.
Príslušníci z oddelenia Jersey’s Fisheries and Marine Resources však už nedokázali delfína nájsť. „Delfína odplavilo more späť. S prílivom sa však pravdepodobne vráti,“ hovorí Paul Chambers z oddelenia. Dodal, že si nemyslí, že by sa dostal ďaleko a požiadal verejnosť, aby ho kontaktovali v prípade, že ho zahliadnu.
„Vyzerá to, že niečo obklopilo jeho zobák a spôsobilo sériu veľmi hlbokých zranení,“ mohol to byť kus odpadu alebo rybárska sieť, do ktorej sa mohol prípadne chytiť. Práve tá predstavuje najväčšiu hrozbu pre delfíny alebo veľryby. Pri snahe utiecť z nej im môže spôsobiť rôzne poranenia. V súčasnosti prebieha kampaň za vytvorenie zákonov spojených so zastavením úmrtí nevinných zvierat v dôsledku rybárskej činnosti.
Ide o druh delfína obyčajného, ktorý sa bežne v blízkosti pobrežia nevyskytuje. Nachádza sa skôr na západe alebo severozápade a v hlbších vodách. No príležitostne sa môžu objaviť aj v plytkých vodách. A tam sa stáva terčom nástrah pripravených rybármi. Pravá príčina smrti delfína sa ukáže až po jeho nájdení. Je však viac než isté, že za to môže prítomný ľudský faktor.
dailymail.co.uk,metro.co.uk
Nahlásiť chybu v článku