Jedným zo spôsobov je vakcína a na jej vývoji sa podieľa aj oxfordská univerzita. Do testovania vakcín, ktoré by mohli byť proti koronavírusu účinné, sa zapojili desiatky dobrovoľníkov. Jeden z nich zomrel, podľa médií však dostal placebo, nie testovanú vakcínu.
Muž bol v skupine, ktorá dostávala placebo
Ako informoval portál Medical Express, jeden z dobrovoľníkov, João Pedro R. Feitosa, ktorý sa podieľal na testovaní oxfordskej vakcíny proti koronavírusu, pred niekoľkými dňami zomrel. Ide o prvé úmrtie týkajúce sa dobrovoľníkov podieľajúcich sa na testovaní vakcíny, ako však píše portál BBC, 28-ročný lekár z Brazílie dostal placebo, nie testovanú vakcínu proti koronavírusu. Detaily týkajúce sa úmrtia zverejnené neboli, britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca totiž z bezpečnostných dôvodov informácie týkajúce sa dobrovoľníkov zverejňovať nemôže.
Organizátori štúdie prípad dôsledne prešetrili a usúdili, že je bezpečné v testovaní vakcíny pokračovať ďalej. Na prešetrovaní prípadu sa podieľal aj inštitút D’Or Teaching and Research Institute (IDOR), ktorý má na starosti organizačnú stránku testovania v Brazílii.
Mladý muž bol lekárom pracujúcim v prvej línii, pomáhal pacientom na jednotke intenzívnej starostlivosti a zomrel na následky koronavírusu. V rámci testovania mu však nebola podávaná vakcína, muž bol totiž v kontrolnej skupine, čo znamená, že dostával placebo. Podľa BBC dostáva placebo približne polovica dobrovoľníkov, pričom lekári im podávajú overenú vakcínu, ktorá sa používa pri meningitíde. Dobrovoľník ani jeho rodina však nie sú vopred informovaní o tom, či pacient dostáva placebo alebo testovanú vakcínu. To umožňuje odborníkom zistiť, do akej miery je vakcína pri liečbe koronavírusu efektívna.
Testovanie sa nachádza v tretej fáze
Každý krok organizátorov testovania je pozorne sledovaný, pravidelne sa vyhodnocuje a analyzuje zdravotný stav dobrovoľníkov v oboch skupinách. Aby bol test úspešný, musí prejsť troma fázami.
Testovanie oxfordskej vakcíny sa v súčasnosti nachádza v tretej fáze a zúčastňujú sa na nej dobrovoľníci z Veľkej Británie, Brazílie a Indie. V Brazílii sa testovania zatiaľ zúčastnilo 8 000 z 10 000 plánovaných dobrovoľníkov, pričom niektorým bola vakcína podaná už dvakrát, informuje portál Reuters.
Ako informuje BBC, testovanie oxfordskej vakcíny už raz prerušené bolo. Stalo sa tak po tom, čo sa u jedného z britských dobrovoľníkov objavili zvláštne vedľajšie príznaky, po niekoľkých dňoch však bolo testovanie prehlásené za bezpečné a mohlo pokračovať ďalej. Ak pôjde všetko podľa plánu, oxofordská vakcína by mohla byť jednou z prvých proti koronavírusu, ktorá sa dostane na trh.
Nahlásiť chybu v článku