Fotograf dostal nápad na zaujímavú fotku. Fotografia, ktorá vyzerá ako „selfie“ opice bola okamžite úspechom. Vtedy však ešte netušil, že o tri roky z toho bude obrovský a priam absurdný súdny spor o práva k tejto fotografii. Niečo, čo vyzerá skôr ako krutý vtip zo strany ľudí, ktorí zastupujú nič netušiacu opicu a zrejme nemajú nič lepšie na práci, je skutočný spor ktorý doviedol autora fotografie na mizinu.
52 ročný David Slater je fotograf, ktorý sa špecializuje na fotografovanie prírody. V danom období sa zameral na ohrozený druh, Makaka chocholatého.
Všetko sa to stalo v Sulawesi v Indonézii v roku 2011. Postupne a vytrvalo sa mu darilo pobádať tento druh opíc, aby stlačili spúšť jeho fotoaparátu popritom, ako sa doňho pozerali. Takýmto spôsobom vznikla táto úžasná fotka.
Odvtedy však veci išli dolu vodou. V roku 2014 ho kontaktovali ľudia z Wikipédie s prosbou, aby túto fotografiu stiahol. Odôvodnili to tak, že veria, že práva k tejto fotografii patria vyobrazenej opici.
The US Copyritgh Office však neskôr vyhlásila, že zvieratá nemôžu vlastniť práva k dielam a tu to malo skončiť. Lenže ľudia z PETA (People for Ethical Treatmen of Animals) sa v roku 2015 rozhodli v mene tejto opice, menom Naruto, podať na Davida žalobu.
Angela Dunning, Davidova advokátka povedala: „Je absurdné, že opica môže podať žalobu kvôli porušeniu autorských práv. Naruto z toho vôbec nemôže finančne profitovať. Veď je to opica.“
Okrem toho, ľudia z PETA si ani len nemohli byť istí, že opica na fotografii je skutočne Naruto.
Sudcovia sa taktiež prikláňajú na Davidovu stranu. Jeden zo sudcov je zarazený, že sa vôbec niečo takéto vôbec deje. Iný sudca, N. Randy Smith povedal: „Neexistuje tu žiadne kradnutie reputácie. Neexistuje ani cesta, akou by Naruto mohol benefitovať z výhry tohto sporu. Aké finančné benefity sa naňho vzťahujú? Proste to ničomu nepomôže.“
No a čo sa týka Davida, ten situáciu okomentoval takto: „Pravdaže práva patria mne! Ja som si vybral pozadie fotografie, nastavil som ako bude na danú opicu dopadať slnko, vybral som konkrétnu šošovku a spracoval som fotografiu. Všetky kreatívne časti procesu vzniku tejto fotografie boli moja práca, ktorá si vyžadovala veľkú vytrvalosť a presnosť.“
Celá táto záležitosť mala katastrofálny dopad na Davidov život. Na súdy minul veľkú časť svojich životných úspor a okrem toho, demotivovalo ho to natoľko, že sa pohráva s ideou zavesiť fotografovanie na klinec a začať sa venovať niečomu inému.
Napriek tomu, Davidovi sa darí nájsť na celej situácii aj niečo pekné a vôbec neľutuje, že vytvoril túto fotografiu. : „Bez všetkej pozornosti ktorú to prilákalo, by tento druh pravdepodobne bol nechaný napospas a dnes už zrejme vyhynutý. Tamojší ľudia ich zvykli opekať a jesť. Dnes sú však populárne a priam ich uctievajú. Vyslúžili si aj prezývku Selfie opice“.
Pozri aj: Najlepší relax na svete. Japonské snežné opice takto bojujú s tuhou zimou
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku