Najšťastnejšie dievča pod slnkom uviedol Netflix len nedávno, diváci však nešetria kritikou (ale ani chválou). Podľa nich sa vo filme objavili znepokojujúce scény, ktoré nie sú pre slabšie povahy. Streamovací gigant by mal podľa divákov vopred upozorniť na to, že sa vo filme objaví aj násilie, na ktoré sa naozaj nepozerá ľahko.
Netflix by mal divákov upozorniť
Diváci sa po zhliadnutí filmu Najšťastnejšie dievča pod slnkom (Luckiest Girl Alive) dožadujú, aby bolo na začiatku uvedené jasne viditeľné upozornenie, že niektoré scény nie sú vhodné pre citlivé povahy, informuje The Independent. Film vznikol na základe rovnomennej novely, ktorú pred niekoľkými rokmi napísala Jessica Knoll.
Hlavná postava Ani Fanelli, ktorú stvárnila Mila Kunis, sa pokúša vyrovnať s traumou. Má perfektnú prácu, ideálneho partnera, no minulosť ju neustále dobieha. Na strednej škole totiž zažila streľbu. Aby toho nebolo málo, prežila aj hromadné znásilnenie.
Netflix síce na začiatku filmu zmieňuje, že jeho súčasťou sú znepokojivé sexuálne scény, to ale podľa divákov ani zďaleka nestačí. Myslia si, že by na začiatku mala byť uvedená jasná informácia, že súčasťou deja sú aj scény vyobrazujúce sexuálne násilie.
Autorka písala aj o vlastnej skúsenosti
Ľudia, ktorí si dielo už stihli pozrieť, ďalších prostredníctvom Twitteru upozorňujú, že na film sa pozerá skutočne ťažko a niektoré scény naozaj nie sú vhodné pre citlivejšie povahy. Niektorí priznali, že po dopozeraní filmu sa doslova cítili fyzicky zle.
Iní priznali, že film bol síce dobrý, no zároveň aj traumatizujúci. Niektorí fanúšikovia ho podľa portálu Tyla dokonca označujú za jeden z najlepších filmov tohto roka, aj keď reakcie kritikov sú zatiaľ zmiešané.
Podobnej kritike čelil Netflix už aj v minulosti, napríklad po uvedení populárneho seriálu 13 Reasons Why v roku 2017. Hlavnou témou série bola samovražda tínedžerky a mnohé organizácie zaoberajúce sa mentálnym zdravím tvorcov kritizovali, že bola vyobrazená naozaj necitlivo.
Čo sa týka Najšťastnejšieho dievčaťa pod slnkom, spisovateľka do novely zakomponovala aj vlastné skúsenosti zo skutočného života. V roku 2016 napísala esej, v ktorej priznala, že ju na večierku znásilnili traja chlapci. Po traumatickej skúsenosti sa však nedočkala empatie a pochopenia, spolužiaci jej namiesto toho nadávali, že je ľahké dievča.
„Je to o žene, ktorá sa musí vyrovnať s dlho ukrývanou traumou, ak sa chce pohnúť vpred,“ priznala Knoll v rozhovore pre Tudum.
Nahlásiť chybu v článku