V časoch studenej vojny boli tieto tajné jadrové zariadenia dobre schované pred zrakom nepriateľa. Nachádzali sa hlboko v podzemí a boli nonstop v pohotovosti. Službukonajúci pracovníci čakali len na to, kedy im prídu šifrované správy z vedenia a tie, ak by sa zhodovali s ich manuálmi, museli by zahájiť odpálenie nukleárnych zbraní, ktoré by náš svet pretvorili na nepoznanie. Našťastie, tak ako na strane USA, ani na strane Sovietskeho zväzu, nikdy takáto správa do týchto jadrových síl nedorazila a náš svet vďaka tomu nepoznal jadrovú apokalypsu. Ako to vlastne vyzerá na miestach, ktoré mohli zásadne ovplyvniť svetové dejiny?
Známy Youtuber Drew Scanlon navštívil vyradené jadrové silo na Ukrajine a o tento nevšedný zážitok sa podelil s celým svetom. Prechádzal temným tunelom do podzemia až do miesta, kde sa nachádzal hlavný jadrový velín.
Ukrajinská armáda vyradila objekt z používania v roku 2001 a teraz slúži ako atrakcia pre turistov. Aj to je dôvod, prečo je toto miesto dobre udržiavané a zachované. V časoch studenej vojny sa tu nachádzalo dostatok vody, jedla a liekov, aby tu dokázala obsluha prežiť po dobu až 45 dní bez opustenia priestorov.
Vo velíne sa nenachádza žiadne veľké červené tlačidlo, ktorým by sa spustila nukleárna apokalypsa, tak ako nám to vykresľujú béčkové hollywoodske filmy. Namiesto toho sú tu dva kľúče, ktoré bolo potrebné v rovnaký čas otočiť v zámke a tým aktivovať jadrovú zbraň. Kľúče boli od seba v dostatočnej vzdialenosti, aby tento úkon nemohol urobiť jeden človek. Potom už bolo potrebné stlačiť iba nenápadný šedý spínač a začal by sa jadrový holokaust.
Po stlačení spínača sa ozval alarm, ktorý oznamoval aktivovanie jadrovej zbrane. Následne sa rozsvietilo zelené svetlo, ktoré oznamovalo zahajovanie odpálenia a ďalšie svetlo, ktoré oznámilo štart rakety s jadrovou bombou.
„Od tohto okamihu by do 22 minút bomba zasiahla Washington“ oznamuje sprievodca vo videu.
Je desivé a fascinujúce zároveň vidieť takéto miesta. V každom prípade môžeme byť len radi, že takýto scenár sa nikdy nenaplnil, keďže je takmer so stopercentnou istotou jasné, že by v prípade odpálenia takejto bomby neostalo iba pri jednej, ale mocnosti tej doby by sa pokúšali nepriateľa zasiahnuť čo najväčším počtom nukleárnych zbraní a v čo najkratšom čase.
Nahlásiť chybu v článku