Na Slovensku pôsobia desiatky dezinformačných webov, ktoré z rôznych dôvodov šíria klamlivé informácie, hoaxy, či napríklad aj prokremeľskú propagandu. Aj preto vznikol projekt Konšpirátori.sk, ktorý posudzuje hodnovernosť portálov na slovenskom či českom internete. Vďaka tomu, napríklad inzerenti, ale aj bežná verejnosť vie, či web, na ktorom si správy čítajú či dokonca chcú inzerovať svoj produkt, je médiom, ktoré čitateľov pravdivo informuje.
Zamietli žalobu
V zozname konšpiračných stránok sa ocitol tiež portál Hlavné správy. Tie projekt Konšpirátori.sk zažalovali za údajné poškodzovanie dobrej povesti práve zaradením do zoznamu stránok so sporným obsahom, informuje samotný projekt Konšpirátori.sk na blogu Denníka N.
Včera ale Mestský súd Bratislava IV v celom rozsahu zamietol žalobu Hlavných správ. Autori Konšpirátori.sk veria, že rovnako budú súdy postupovať aj v ďalších obdobných prípadoch.
“Úspech v šikanóznom spore s Hlavnými správami je potvrdením toho, čo tvrdíme od začiatku: že kritizovať dezinformačné weby je legitímne a v poriadku. Sme radi, že súd po rokoch rozhodol tak, ako sme očakávali. V slušnej spoločnosti totiž takýto spor ani nemohol dopadnúť inak,” uviedol Ján Urbančík, predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk.
Doplnil, že takýmito žalobami dezinformačné weby oberajú o čas súdy a aj samotných aktérov konania. Hlavné správy pritom nežalovali len prevádzkovateľov projektu, ale aj všetkých jeho členov osobne.
Kontakty s Ruskom
Advokátska kancelária, ktorá zastupovala projekt Konšpirátori.sk pred súdom, verí, že ide o precedentné súdne konanie. „Súd týmto rozsudkom dal jednoznačne prednosť slobode prejavu a potvrdil, že v demokratickej spoločnosti je nevyhnutné viesť kritickú debatu o šírení dezinformácií a hoaxov,” uviedol Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Paul Q.
V roku 2020 na základe neodkladného opatrenia museli prevádzkovatelia Konšpirátori.sk stiahnuť zo zoznamu Hlavné správy, no potom sa na zoznam vrátili v decembri 2022 po zrušení opatrenia.
Konšpirátori.sk v blogu uvádzajú, že Hlavné správy pravidelne šírili konšpiračné teórie, nekriticky dávali priestor antivaxerom či extrémistom a šírili proruskú propagandu. Známe je tiež video ich prispievateľa Bohuša Garbára, ktorý bol natočený pri stretnutí s vojenským pridelencom Ruska, ktorý mu dával peniaze.
Garbár potom priznal svoju vinu zo zločinu prijímania úplatku a vyzvedačstva pre Ruskú federáciu a dostal podmienku a peňažný trest 15-tisíc eur, ktorý mu bol neskôr odpustený.
Nahlásiť chybu v článku