Foto: Unsplash

Vedci zistili, že lieky, ktoré berie ohromné množstvo Britov môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy.

Reč je o anticholinergnych liekoch, ktoré sa využívajú na liečbu inkontinencie, teda na problémy s udržaním moču, depresie a Parkinosnovej choroby. Nedávna štúdia preukázala, že užívanie týchto liekov môže v neskoršom veku viesť k vzniku demencie. Až 30% ľudí, ktorým bola demencia diagnostikovaná, mali v minulosti predpísané anticholinergné lieky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Riziko vzniku demencie sa však líši od životného štýlu jednotlivých pacientov, genetiky a samozrejme liekov, ktoré užívajú. Vedci uvádzajú, ako príklad situáciu, v ktorej by pacient s 10% rizikom vzniku demencie bral takéto lieky po dobu jedného roka. To by viedlo k zvýšeniu rizika príchodu demencie na 13% v nadchádzajúcich 15 rokoch.

Flickr-colored capsules!

Aj napriek tomu, že toto riziko sa rapídne nezvyšuje, stále tu je, a tak sa vedci snažia upozorniť lekárov na tento jav. Najväčší efekt mali lieky, ktoré sa využívajú pri liečbe inkontinencie, teda oxybutynin a tolterodine. Nasledujú antidepresíva ako amitriptyline a paroxetine. A samozrejme lieky na Parkisonovu chorobu, pri ktorých hovoríme o liečivách ako benzatropine and procyclidine.

Naopak, keď niekto užíva tento typ liekov na problémy ako žalúdočné kŕče, sennú nádchu alebo cestovnú horúčku riziko demencie sa nezvyšuje. Tieto lieky majú spoločnú jednu látku, ktorou je Acetylcholín. Ten je veľmi dôležitou súčasťou nášho nervového systému a má výrazný dopad na to, ako pracuje náš mozog a pamäť. Zlyhanie pamäte je jedným z najvýraznejších príznakov demencie, takže prepojenie s anticholinergnými liekmi je viac než logické.

Pozri aj: Vedci teraz prišli na to, čo sa deje s našim mozgom v čase smrti. V seriáli Star-Trek to ale vedeli už pred 30. rokmi

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články