Žiaden z týchto mladíkov však už viac na takéto „akcie“ nechodí a miesto toho si získali skvelé pracovné miesta. Jeden zo štvorice študentov to dotiahol až do SpaceX, kde pod velením Elona Muska pracoval na vypustení rakety Falcon Heavy do vesmíru.
Mladí študenti vo svetroch a retro okuliaroch z Poľska boli istý čas stredobodom pozornosti internetu, kde sa ich fotografia šírila s rôznymi posmešnými popismi. Snímka známka ako fotka z „divokej párty“ matfyzákov, alebo aj informatikov, obletela mnohé sociálne siete.
Z podivína sa stal jeden z najdôležitejších pracovníkov v SpaceX
Kto by si však bol predstavil, že z týchto študentov raz vzídu úspešných inžinieri pracujúci pre tie najznámejšie firmy sveta. Inkriminovaná fotografia bola podľa mnohých len obyčajnou fotomontážou. Snímka však bola skutočne zachytená počas Matematickej olympiády, ktorá sa ešte v roku 1997 konala v stredisku Zwardon. Odvtedy sa všetci štyria študenti stali úspešnými inžiniermi a dostali na vysoké pracovné pozície v zahraničných univerzitách či priamo do spoločnosti Google. Viac sa o nich dočítate v našom staršom článku.
Študent, ktorý ako jediný na fotografii nemá okuliare sa však dopracoval ešte ďalej a začal pracovať priamo pre Elona Muska. Jeho meno je Tomasz Czajka a študoval na Fakulte informatiky na Univerzite vo Varšave. Svojimi vedomosťami sa dostal až na miesto, kde sa mohol podieľať na programe spoločnosti SpaceX a vypustení rakety Falcon Heavy do vesmíru. Bol to práve on, kto taktiež svojimi znalosťami prispel k prvému historickému štartu najväčšej rakety s Teslou Roadster na palube. Pre túto vesmírnu spoločnosť pracuje Tomasz Czajka už od roku 2014. Ako informoval poľský portál Business Insider, dodnes tam tento študent zo známej fotografie pracuje na vývoji špeciálnych letových softvérov, ktoré riadia let rakiet.
Posted by Tomek Czajka on Montag, 14. Dezember 2015
Jeho úloha bola teda pri lete Falconu Heavy nezanedbateľná. Aj vďaka nemu tak táto majestátna raketa ohromných rozmerov spoľahlivo vyniesla svoj špeciálny náklad do vesmíru. Svojho času však aj Tomasz Czajka pracoval pre Google, kde si dokázal zarobiť naozaj slušné peniaze. Za rok práce mu tento technologický gigant vedel vyplatiť až 200 000 dolárov. Možnosť pracovať pre Elona Muska však nemohol odmietnuť. Napriek neúspešnému pristátiu tretieho stupňa rakety Falcon Heavy sa ale jedná o významný počin, ktorým sa spoločnosť SpaceX a s ňou aj tento niekdajší poľský študent zapíše do histórie.
FonTech.sk
Nahlásiť chybu v článku