Európa sa stala v utorok prvým regiónom sveta, ktorý prekročil hranicu 500 000 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ukazuje to vlastný výpočet tlačovej agentúry Reuters. Účinnosť preventívnych opatrení na zastavenie pandémie v Európe teraz ohrozuje nový variant koronavírusu, ktorý odhalili v Británii.
Správy o zmutovanom koronavíruse šíriacom sa z Anglicka vyvolali predvianočné lockdowny (celoštátne karantény) a donútili desiatky krajín zatvoriť tento týždeň svoje hranice pre britských cestujúcich.
Úmrtia pribúdajú v Európe rýchlejšie
Taliansko, krajina s najvyšším počtom úmrtí v Európe, v nedeľu 20. decembra odhalilo pacienta nakazeného novou mutáciou koronavírusu, tak ako Dánsko a Francúzsko. Európa dosiaľ zaznamenala približne 30 percent z celosvetových úmrtí a prípadov nákazy koronavírusom, ako vyplýva z údajov agentúry Reuters.
Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 36.804 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší prírastok za deň od začiatku pandémie. Informovala o tom v utorok na svojej webovej stránke stanica Sky News. Nedávny nárast prípadov sa do veľkej miery pripisuje novej, oveľa nákazlivejšej, mutácii koronavírusu, ktorá sa zistila v Spojenom kráľovstve. Jej šírenie podnietilo desiatky krajín k pozastaveniu dopravného spojenia s touto krajinou.
Úmrtia na ochorenie COVID-19 v Európe začali v posledných mesiacoch pribúdať rýchlejšie. Od prvého mŕtveho hláseného vo Francúzsku vo februári trvalo v Európe osem mesiacov, kým počet obetí dosiahol na kontinente 250 000. Trvalo však iba 60 dní, kým počet úmrtí v Európe stúpol z 250 000 na 500 000.
Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Rusko hlásia stovky úmrtí denne a týchto päť krajín zaznamenalo takmer 60 percent z celkového počtu mŕtvych v Európe. Celosvetovo sa zistilo 77,52 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 1,71 milióna mŕtvych, ukazujú údaje Reutersu.
Nahlásiť chybu v článku