Kým niektorí ľudia hľadajú únik od reality v podobe dobrej knihy či filmu, iní sa uchyľujú k drogám. Novinkou vo svete návykových látok sú digitálne drogy. Takýmto spôsobom môže zvuk zmeniť stav vedomia človeka.
Zmierňujú bolesť, zlepšujú pamäťové schopnosti
Vedci otestovali nový spôsob, ako sa „pohrať“ s ľudským vedomím a mysľou. Človek k tomu nepotrebuje nič konzumovať, šnupať ani si nič pichať do žíl. Ako píše portál Science Alert, vedci využili len zvuky s dvoma rôznymi frekvenciami púšťané do oboch uší súčasne (tomuto javu sa hovorí binarutálny rytmus). Niektorí ľudia uvádzajú, že vďaka binaurálnym rytmom u nich došlo k redukcii bolesti, zmierneniu depresie a úzkosti či k zlepšeniu pamäťových schopností.
Aby vedci zistili, aký je rozdiel medzi vplyvom psychedelík a binaurálnych rytmov, vykonali výskum, ktorého sa zúčastnilo 30 000 ľudí z 22 krajín sveta, vrátane Británie, Poľska či Brazílie.
Ako informujú výsledky v reporte s názvom Global Drug Survey, 5 % zo všetkých opýtaných v priebehu posledného roka experimentovalo s binaurálnym rytmom. Len 1 z 10, ktorí ich skúšali, tak však robili len kvôli rekreačnému účelu.
Väčšina užívateľov mala približne 20 rokov a v minulosti experimentovali aj s inými návykovými látkami, ako napríklad MDMA či s marihuanou. Odborníci priznávajú, že toho o vplyve binaurálnych rytmov nevedia veľa, je to však akási novodobá digitálna droga. Čoraz väčšiu popularitu si získava vo viacerých krajinách.
Vedci toho vedia o digitálnych drogách len málo
Aj keď o binaurálnom rytme hovoríme ako o novodobej digitálnej droge, zmienky o ňom objavili vedci už v dokumentoch z 19. storočia. Ako to vlastne funguje? Teoreticky sa predpokladá, že binaurálne tóny vyvolávajú zmeny v mozgu vďaka spôsobu, akým zmyslový systém interpretuje rôzne nízke frekvencie, ktoré vníma každé ucho zvlášť.
Napríklad, ak jedno ucho vníma zvukovú vlnu s frekvenciou 400 hertzov a druhé 440 hertzov, mozog to vyhodnotí ako jeden tón s frekvenciou 40 hertzov, ktorého zdroj sa nachádza niekde vo vnútri lebky. Zatiaľ je to však len teória a je potrebné vykonať množstvo ďalších výskumov.
Vedci ale dúfajú, že raz sa im podarí zistiť, ako presne binaurálne rytmy na ľudský mozog vplývajú a dokážu ich zmeniť na cielenú terapiu využívanú napríklad pri liečbe depresie a rôznych ďalších ochorení, informuje časopis Drug and Alcohol Review.
Nahlásiť chybu v článku