Celá naša história sa zakladá na skutkoch a príbehoch ľudí. Tieto činy boli zapísané do kníh, zvečnené fotografiami či nahrávkami a sformovali tak svet, ako ho poznáme dnes. Existuje však mnoho ľudí, ktorí zasiahli do svetového diania, no dodnes nepoznáme ich totožnosť. Ich činy a príbehy si budeme pamätať navždy, no ich mená už možno nikdy nezistíme. Napriek tomu, že sa stali slávnymi, sú pre svet stále obrovskou záhadou.
Tank Man
Muž pred tankom (Tank Man) je označenie jedného z najznámejších rebelov 20. storočia, ktorého meno ironicky dodnes nikto nepozná. Slávna fotografia z 5. júna 1989, kedy sa neznámy muž postavil pred čínske tanky, ktoré násilne potlačili demonštrácie na námestí Tchien-an-men obletela celý svet. Neznámy muž pred tankom však ostal záhadou. Jeho totožnosť nie je dodnes známa, no jeho čin sa zapísal do histórie. Podľa amerického týždenníka Time sa totiž stal jedným zo 100 najvplyvnejších ľudí 20. storočia.
Babushka lady
Ohľadom 22. novembra 1963 existujú mnohé konšpiračné teórie. Vražda amerického prezidenta J.F. Kennedyho sa stala jednou z najkontroverznejších udalostí druhej polovici 20. storočia. Veľkou záhadou okolo tejto udalosti je aj Babushka lady, tajomná žena, ktorá celý incident filmovala. Prezývku Babushka dostala kvôli šatke na hlave, ktorá pripomína tradičný odev žien na ruskom vidieku. Babushka lady nafilmovala celý atentát na amerického prezidenta a po streľbe z miesta činu, podobne ako ďalší svedkovia, ušla. Jej totožnosť sa však nikdy zistiť nepodarilo a rovnako sa nikdy nenašiel ani filmový záber, ktorý v ten deň vyhotovila.
Tieň v Hirošime
Tieň človeka s vychádzkovou palicou vypálený na schodoch priamo v epicentre útoku na Hirošimu. To je hrozivý pozostatok ničivej jadrovej bomby, ktorú 6. augusta zhodili americké bombardéry na japonské mesto. 70 000 ľudí zomrelo takmer okamžite v zlomku sekundy. Jedným z nich bol aj tento neznámy, pravdepodobne starší človek s paličkou, ktorý vychádzal po schodoch. Jeho smrť bola rýchla a bezbolestná. Po výbuchu jadrovej bomby po ňom ostal len tieň na schodoch, ktorý pripomína tú najdesivejšiu zbraň, akú kedy ľudstvo zostrojilo.
Posledný žid z Vinnycja
Holokaust počas 2. svetovej vojny patrí medzi najtemnejšie kapitoly ľudských dejín. Pamätná je aj táto fotografia z koncentračného tábora v ukrajinskom meste Vinnycja. Nazvaná bola Posledný žid z Vinnycja a zobrazuje dodnes neznámeho muža, ktorý čaká na svoju smrť nad masovým hrobom. Snímok bol vyhotovený v roku 1942 pri poslednom (treťom) masovom vraždení v tomto tábore. Fotografia neznámeho muža židovského pôvodu sa stala jedným zo symbolov beštiálneho vraždenia nemeckých nacistov.
Nesmrteľná láska
Medzi slávne, no dodnes neznáme osobnosti, sa dostala aj láska jedného z najslávnejších hudobných skladateľov všetkých čias, Ludwiga van Beethovena. Táto tajomná osoba je verejnosti známa ako adresát Beethovenovho listu, v ktorom píše: „Všetku svoju hudbu a pozemské statky odkazujem svojej nehynúcej láske…“. Komu bol tento hlboký, 10 stranový list adresovaný sa však nikdy nezistilo, pretože bol nájdený až po Beethovenovej smrti a nebol na ňom nijaký adresát.
Tancujúci muž
Koniec 2. svetovej vojny rozpútal po svete radosť a úľavu. Ľudia po celom svete sa tešili, že skončilo nezmyselné umieranie a na svete zavládol mier. Tancujúci muž sa stal symbolom tejto radosti po celom svete. Ide o neznámeho muža, ktorý radostne tancoval v uliciach austrálskeho Sydney a jeho zábery obleteli takmer celý svet.
Diablom posadnutý Roland Doe
Každý z vás určite počul (možno aj videl) film The Exorcist z roku 1973. Tento desivý film o náboženskom rituále, ktorého cieľom je pomôcť človeku, ktorý je posadnutý démonom a temnými silami, bol natočený na základe skutočných udalostí z roku 1949. Neznámy 14-ročný chlapec, ktorému pre jeho vlastnú ochranu vymysleli fiktívne meno Roland Doe, v tomto roku podstúpil mesačnému cyklu exorcizmu. Dodnes je totožnosť chlapca neznáma a rovnako je záhadou aj to, čo s týmto chlapcom vôbec bolo. Podľa svedectva jedného z posledných kňazov, ktorý sa exorcizmu zúčastnil, nebolo vôbec isté, či ide o posadnutie temnými silami, alebo mal chlapec len závažné zdravotné problémy.
Bozk
Slávna fotografia s názvom Bozk (alebo aj V-J Day in Times Square) je ďalším slávnym záberom oslavy mieru, pokoja a lásky po skončení 2. svetovej vojny. Snímok Alfreda Eisenstaedta, známeho fotožurnalistu, sa stal symbolom osláv po celých Spojených štátoch amerických. To, kto sú ľudia na tejto fotografii, sa nikdy nezistilo. Podľa slov fotografa sa však predtým nikdy nestretli a na uliciach New Yorku si dovolili takúto bezprostrednú reakciu na počesť osláv konca vojny.
Padajúci muž
Medzi 100 najvýznamnejších fotografií histórie sa dostala aj táto z 11. septembra 2001. Teroristický útok na USA sa stal symbolom veľkého začiatku boja proti terorizmu po celom svete. Fotografia neznámeho muža, ktorý padá z budovy Svetového obchodného centra v New Yorku zachytáva zúfalosť a strach bežného človeka. Jeho totožnosť je dodnes záhadou, no podľa mnohých išlo o umývača okien, ktorý v ten deň vo Svetovom obchodnom centre pracoval.
Sila kvetín
60. rokom 20. storočia vládli Deti kvetov. Generácia ľudí, ktorí odmietali a kritizovali vojnu a namiesto toho volali po mieri, pokoji a láske. Symbolom tejto „filozofie“ sa stala aj známa fotografia nazvaná Sila kvetín (Flower power) z Washingtonu. Zobrazuje dodnes neznámeho muža, ktorý na protest proti vojne vo Vietname, vkladá do pušky vojaka kvet. Napriek tomu, že jeho totožnosť nikto nepozná, stalo sa jeho gesto symbolom odporcov vojny po celom svete.
unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku