Foto: Joshua Stevens/NASA Earth Observatory

Hurikán Irma už ukázal svoju silu. Irma nedávno zasiahla ostrovy v Karibiku a dosiahla silu hurikánu piatej kategórie. Jej škody sú obrovské.

O tom, aké veľké sú škody sa môžete presvedčiť aj vďaka satelitným snímkam NASA, ktoré odhaľujú, ako tento ničivý hurikán premenil kedysi zelené ostrovy na terajšie nevýrazné hnedé. Príroda znova ukázala svoju ohromnú silu, ktorú nemožno v žiadnom prípade podceňovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Národný úrad pre letectvo a vesmír – NASA zachytila deštrukciu tohto hurikánu prostredníctvom satelitných snímok. Porovnali zábery z konca augusta, v čase ešte pred búrkou s obrázkami za posledných pár septembrových dní. Fotografie ukazujú, ako ostrovy, ktoré kedysi prekypovali zeleňou sú teraz hnedé. Podľa americkej vládnej agentúry NASA, existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to mohlo stať. Vetry hurikánu môžu odtrhnúť vegetáciu preč, čo umožňuje satelitom zachytiť toto prázdne územie. Je tu aj možnosť, že soľ z búrky mohla vysušiť listy, ktoré boli ešte stále na stromoch, čo by spôsobilo tento hnedý vzhľad ostrovov.

Joshua Stevens/NASA Earth Observatory

Hurikán Irma neprežili desiatky ľudí

Okrem toho, že hurikány pustošia prírodu a všetko, čo im príde do cesty, ohrozujú aj miestnych a všetkých, ktorí sa na týchto miestach zdržiavajú. Podľa portálu Weather.com, Irma si žiaľ vyžiadala viac ako 30 obetí v Karibiku. Spoločnosť ABC News zase informovala o 11 ľuďoch, ktorí zahynuli taktiež dôsledkom hurikánu a to v Spojených štátoch amerických.

Joshua Stevens/NASA Earth Observatory

Zmenila sa aj farba mora

Virgin Gorda (obrázok vyššie), je jeden z ostrovov, ktorý teraz vyzerá, ako najviac hnedý. Observatórium NASA Earth Observatory  tvrdí, že juh a západ ostrova je trocha zelenší, azda preto, že kopce v strede ochraňujú tieto lokality pred vetrom hurikánu. Na snímkach ostrova Virgin Gorda si môžete všimnúť, že oceán po hurikáne Irma vyzerá svetlo modro oproti tej farbe, akú mal ešte pred zasiahnutím hurikánu. NASA vysvetľuje, že to môže byť preto, lebo „hrubšie povrchy rozptýlia viac svetla a ukazujú sa ako jasnejšie a svetlejšie.

Joshua Stevens/NASA Earth Observatory

Podľa portálu Time, ostrov Barbuda (snímka vyššie), zažil obzvlášť zničujúci úder od hurikánu Irma, ktorý ho nešetril, 95 % budov bolo totiž zničených. Predseda vlády tohto štátu, Antigua a Barbuda – Gaston Browne povedal, že to ničenie bolo srdcervúce. Ostrov Antigua dopadol o niečo lepšie, na satelitných snímkach vidno, že vegetácia je relatívne nedotknutá. Observatórium NASA Earth Observatory tvrdí, že centrum hurikánu Irma prešlo na sever a tak tento ostrov nebol vystavený takým veľkým škodám, ako iné lokality, ktoré to šťastie už nemali.

Pozri aj: Udrie aj na Slovensku. Európu zasiahne prvý jesenný orkán s rýchlosťou až 130 km/hod

inhabitat.com, theverge.com, earthobservatory.nasa.gov
Uložiť článok

Najnovšie články