Na všetkých hromadných podujatiach bude môcť byť maximálne 50 ľudí. Opatrenie, ktoré v stredu vydá Úrad verejného zdravotníctva SR, bude platiť pre športové a kultúrne podujatia i omše.
Dôvodom je, aby medzi jednotlivými oblasťami nedochádzalo ku „škriepkam“. S návrhom prišiel hlavný hygienik SR Ján Mikas, v stredu o tom pred rokovaním vlády informoval premiér Igor Matovič (OĽANO).
Matovič priblížil, že ak na športovom podujatí bude športovcov a celý realizačný tím tvoriť skupinu 50 ľudí, tak budú musieť hrať bez divákov. Ak v divadle bude 20 hercov, tak bude môcť byť 30 divákov, a taktiež podľa toho sa počty budú dopĺňať v kostoloch podľa farárov, miništrantov a veriacich. Na všetkých má podľa predsedu vlády platiť „rovnaký meter“.
„Zdá sa mi to v súlade so zdravým rozumom, aby sa nerobili žiadne výnimky a aby sa všetci cítili rovnako pred týmito opatreniami. Je to férový postoj ku každému,“ poznamenal premiér. Dodal, že sa tak nerozlišuje ani medzi tým, či je to hromadné podujatie vonku alebo vo vnútri.
Kultúrna obec žiada zrušiť plošný zákaz kultúrnych podujatí
Kultúrne centrá a pracovníci v kultúre vyzývajú premiéra Igora Matoviča, ministerku kultúry Natáliu Milanovú (obaja OĽANO) a vládu SR, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a s okamžitou platnosťou zrušili plošný zákaz kultúrnych podujatí. Uvádzajú to vo výzve, ktorú TASR poskytol člen siete pre nezávislú kultúru Anténa Robo Blaško.
„My, dolupodpísaní zástupcovia státisícov ľudí pracujúcich v oblasti umenia a kultúry vyhlasujeme, že na našich kultúrnych podujatiach dokážeme zabezpečiť dodržiavanie primeraných hygienických opatrení – rovnako, ako to dokážu prevádzkovatelia nákupných centier či športových zariadení. Hovoríme: plošný zákaz pre kultúru je zlé riešenie,“ píšu signatári vo výzve.
Upozornili, že na Slovensku dnes v oblasti kultúry pracuje viac ako 220.000 ľudí. „Rozhodnutie vlády SR o zákaze kultúrnych podujatí je hromadnou výpoveďou pre absolútnu väčšinu z nich,“ zdôraznili.
Nahlásiť chybu v článku