Dnes je to závažný problém, ktorý nás veľmi reálne ohrozuje. Zemská teplota narastá a s ňou aj hladina morí. Polárne ľadovce by mali zostať zamrznuté. Avšak vďaka otepľovaniu ich budúcnosť nevyzerá dobre. A tým pádom ani pre zvieratá, pre ktoré predstavuje prirodzené prostredie.
Škody však nebudú napáchané len na ľadových medveďoch či tučniakoch. Doplatíme najmä aj my, pretože ľadovce v sebe ukrývajú skleníkové plyny a prastaré baktérie a vírusy. Jazerá, ktoré sa v oblasti ľadovcov vytvárajú, sa nazývajú termokrasové jazerá. Tie sa tvoria vtedy, keď sa v ľadovci začne topiť hlina a voda zaberá menej priestoru. Voda sa tu tak zbiera z iných zdrojov, ako dážď a sneh.
Keď sa termokrasové jazero vytvorí, celkom naruší štruktúru ľadovca. V oblasti ľadovcov sú zvyčajné niekoľko centimetrové odmäky, v prípade jazera sa však z centimetrov stávajú metre. Na severnej pologuli pokrývajú ľadovce zhruba 24% pevniny. Ľadovce sa v istých obdobiach bežne roztápajú a následne opäť zamŕzajú. V hĺbke však neboli rozmrazené desaťtisíce rokov.
V týchto ľadovcoch je uzamknutý uhlík, ktorý sa pri kontakte s mikróbmi mení na oxid uhličitý a ten po tom uniká do atmosféry, čím prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Len minulý rok sa na Sibíri objavilo 200 termokrasových jazier. Problém je závažný. Aj napriek tomu , že hlavným činiteľom v globálnom otepľovaní sú fosílne palivá, mali by sme si dávať veľký pozor aj na tieto zákerné jazerá.
Pozri aj: Vedcom sa podarilo nájsť dôkazy o tom, že existovali iné vesmíry predtým, ako vznikol ten náš
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku