Etnikum ľudí nazývané Chin je jedným z hlavných etník, ktoré žijú v Mjanmarsku. Toto etnikum tvorí mnoho menších kmeňov, ktoré však spája rovnaký, alebo podobný jazyk a kultúra. Nájdete ich aj v Thajsku, Indii či Bangladéši. V samotnom Mjanmarsku, vysoko v horách však prebývajú kmene, ktoré dodnes žijú hrozivou históriou a barbarskými tradíciami.
Pre nás niečo nepredstaviteľné, no pre ľudí z kmeňov Chin úplne bežná tradícia, ktorá sa stala súčasťou ich života. Reč je o zjazvovaní ženskej tváre a nosení obrovských náušníc, ktoré sú pre ženy z týchto kmeňov úplne bežné. Pýtate sa prečo by si to ženy nechali dobrovoľne urobiť? Táto tradícia je už veľmi stará a údajne pochádza z čias, keď v tejto oblasti vládol istý staroveký kráľ, ktorý mal ženskú spoločnosť veľmi v obľube. Po svojom kráľovstve dal teda unášať ženy, ktoré mu v jeho paláci potom robili spoločnosť. Aby sa ženy ubránili, začali si zjazvovať tváre už vo veľmi mladom veku. Takto „zohavené“ ich potom kráľovi sluhovia nechali na pokoji.
Táto historická tradícia sa v oblasti udržala dodnes. Aj keď je od 60. rokov 20. storočia v Mjanmarsku zakázaná, vysoko v horách stále nájdete staré ženy, ktoré si týmto hrozivým rituálom prešli. Dievčatá boli zjazvované a tetované vo veku 12 až 14 rokov a proces bol veľmi dlhý a bolestivý. Navyše nosia miestne ženy aj obrovské náušnice, pri ktorých si ušné laloky rozťahujú do takých rozmerov, až je to neraz bolestivé už len na pohľad.
Aj keď môžeme tento zvyk považovať za „barbarský“ musíte uznať, že sa za ním skrýva niečo viac. Tvár každej ženy je výnimočná, ukrýva iné vzory a tvary tetovania a dýcha zaujímavou kultúrou a tradíciami. Napriek tomu, že ho Mjanmarská vláda v roku 1960 zakázala a označila za „neľudský“, v krajine sa našlo mnoho odporcov a odporkýň, ktorí chceli tradíciu uchovať. Po viac ako 50 rokoch už tento zvláštny zvyk celkom vymiera, a tváre starých žien sú poslednými pozostatkami tejto netradičnej kultúry. Našťastie.
interez.sk (Lukáš M.), dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku