Foto: facebook.com (Vishnu Viswanath)

Selfie by nemal byť prostriedok vedúci k ukončeniu ľudského života. Niekedy však je.

Meenakshi Moorthy a Vishnu Viswanath, pôvodom z Indie patrili medzi ľudí, ktorí sa rozhodli podeliť sa o svoje potulky s okolitým svetom. Na sociálnej sieti Instagram mali desiatky tisíc sledovateľov a ich príspevky potešili nejedno oko. Osud to však zariadil tak, že na ich účet nepribudne už žiaden príspevok. Obom sa stal osudný Yosemitský národný park v Kalifornii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pár sa rozhodol imigrovať do Silicon Valley z Indie. Moorthy sa starala o príspevky na sociálnych médiách a Viswanath bol hlavným fotografom. Zdieľanie bolo pre nich viac než len získavaním „lajkov“. A Moorthy sama varovala ľudí pred hrozbami, ktoré sú priamo spojené s tvorbou fotografií na nebezpečných miestach, akých je napríklad aj v prírodných parkoch viac než dosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TravelCreatives❤️Minaxi+Vishnu (@holidaysandhappilyeverafters),

Ich telá boli objavené minulý týždeň po tom, čo turisti narazili na fotografickú techniku, ktorá im patrila. Išlo o vrchol Taft Point, žulový útvar vo výške 300 metrov týčiaci sa nad údolím Yosemite. Nie je úplne jasné, či pár zahynul počas fotenia selfie, ako bolo spomínané. Ak  však áno, išlo by o prvý prípad tohto druhu v parku.

V septembri zomrel 18-ročný muž z Izraela, Tomer Frankfurter po tom, čo padol z útesu vysokého 240 metrov. Jeho zámerom bolo spraviť si selfie. Štúdia zdokumentovala celosvetovo až 259 úmrtí, ktorých príčinou bolo vytvorenie si fotografie takýmto spôsobom. Výskumníci tento spôsob smrti nazvali „selfiecides“ na základe spojenia slov selfie a suicide (samovražda). Vo väčšine prípade šlo o neuvedomenie si nebezpečenstva a následný pád z vysokého miesta.

Sean Matteson, turista, ktorý bol na Taft Point v deň smrti dvojice si uvedomil, že nezámerne zachytil Moorthy na fotografií. Na tej zreteľne vidno, že je dievčina neobvykle blízko pri okraji, bližšie než väčšina turistov. Okolnosti smrti preto stále prechádzajú procesom vyšetrovania, no smrť spôsobená kvôli fotografie, je teraz viac ako reálna.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články