Foto: Profimedia/TASR (František Iván)

Zákaz telefónov na základných školách platí od 1. januára.

O zákaze mobilných telefónov na školách sa hovorilo už dlhšie. Žiaci sa pre ne často nemohli sústrediť na výučbu a boli rozptyľovaní. Ministerstvo školstva preto zakročilo a do novely školského zákona presadilo zákaz ich používania na základných školách. Ako túto novinku vnímajú školy, učitelia, rodičia či dokonca žiaci, sme zisťovali na školách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Novela školského zákona platí od 1. januára. Slovensko sa týmto krokom pridalo ku krajinám, ktoré mobily v školách obmedzujú alebo zakazujú. Patrí medzi nich napríklad Taliansko, Holandsko či Francúzsko.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže v novele reguluje používanie mobilných telefónov pre žiakov na základných školách. Zmeny vítajú rodičia aj učitelia, upozorňujú však na dôležité výnimky.

Pre starších žiakov platia iné pravidlá

V rámci regulácie telefónov sa rozdeľujú žiaci na dve skupiny:

  • Žiaci 1. až 3. ročníka základných škôl majú úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestoroch školy,
  • Žiaci 4. ročníka a vyššie majú v zákaze výnimku len v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

Ministerstvo zároveň zverejnilo 5 možných nástrojov, ktoré škola môže v rámci regulácie uplatniť:

  1. Mobil odovzdajú žiaci pri vstupe do školy poverenej osobe.
  2. Žiaci si mobily odložia v uzamykateľnej skrinke. Spravia tak ihneď po príchode do školy, pričom telefóny zo skrinky počas dňa nevyberú ani nepoužijú.
  3. Mobil žiaci odovzdajú v kmeňovej triede poverenému učiteľovi ešte pred prvou vyučovacou hodinou, pričom zozbierané telefóny sa odložia do uzamknutého odkladacieho priestoru.
  4.  Žiaci si nechajú telefón pri sebe s tým, že bude vypnutý. Najčastejšou možnosťou v tomto prípade je mať mobil odložený v školskej taške, s vypnutým zvonením a prístupom na internet, resp. vypnutý úplne.
  5. Do areálu školy a aj na školské akcie bude platiť úplný zákaz nosenia telefónov. Tento spôsob ministerstvo neodporúča.

V prvých štyroch prípadoch si žiak môže mobil zobrať po skončení vyučovania.

„Rozumieme tomu, že schválenie zákona nestačí. Chceme pomôcť školám, aby bezproblémovo zvládli zmenu pravidiel o používaní mobilov, preto vydávame sériu podporných nástrojov. Záleží nám na tom, aby školy vytvárali pre žiakov bezpečné a pokojné prostredie na vyučovanie,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Regulácia mobilov sa netýka žiakov, ktorí sú zdravotne znevýhodnení a mobilný telefón potrebujú na komunikáciu a bežné fungovanie. Ide napríklad o žiakov s cukrovkou, ktorí zariadenie používajú na monitorovanie svojho stavu.

Školy si za obmedzením stoja, no mobily občas dovoľujú

My sme chceli zistiť, ako verejnosť vníma toto obmedzenie. Boli sme sa preto pozrieť do niektorých základných škôl v Nitre.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články