Ilu: Royal Tyrrell Museum of Palaeontology

Preskúmali najzachovalejší dinosaurí žalúdok.

Pred viac ako 110 miliónmi rokov sa po území dnešnej Alberty v Kanade prechádzal obrnený dinosaurus – nodosaurus. Vážil 1 300 kilogramov a netušil, že si dáva svoju „poslednú večeru“. Následne zomrel a jeho telo bolo vyplavené do mora. Tam jeho telo pohltilo bahno na morskom dne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Takto zakonzervovaný tam ležal až do roku 2011, až jeho telo bolo objavené v bani neďaleko kanadského mesta Fort McMurray, ako uvádza v tlačovej správe Eurekalert.

Od tej doby sa pozostatkami zaoberajú paleontológovia a vďaka tomu, že telo bolo skvele zakonzerované, zistili mnohé zaujímavé skutočnosti o tomto zvierati, vrátane toho, čo posledné jedol.

Analýza skutočného obsahu konzervovaného žalúdka dinosaura je mimoriadne zriedkavá a tento žalúdok od mumifikovaného nodosaura je zďaleka najzachovalejší dinosaurí žalúdok, aký bol kedy objavený,“ uvádza geológ Basel Jim Basinger.

Ako futbalová lopta

O tom, čo jedli dinosaury sa vie iba veľmi málo. Predpoklady sa vykonávali hlavne podľa zubov, ktoré boli stavané buď na príjme mäsa alebo rastlín. Analýza nodosaurovho žalúdka o veľkosti futbalovej lopty priniesla ale reálny pohľad na stravovací jedálníček prehistorického tvora.

foto: ケラトプスユウタ / CC BY-SA

Aké teda bolo jedlo dinosaura oficiálne nazývaného Borealopelta markmitchelli?

Posledným jedlom nášho dinosaura boli väčšinou listy papradia, tvorili až 88 % objemu žalúdka. V 7 % našli stonky a vetvičky,“ uviedol biológ z Brandonskej univerzity David Greenwood.

Vyberavý jedálníček

Biológovia skúmali tenké rezy obsahu žalúdka pod mikroskopom a videli krásne konzervovaný rastlinný materiál. Analýzou zistili, že dinosaurus si rastliny svedomito vyberal a jedol najmä jeden konkrétny druh papradí. Nejedol ihličnany či cykasorasty, ktoré boli pre obdobie rannej kriedy typické.

V žalúdku tiež našli značné množstvo uhlia, čo môže nasvedčovať tomu, že dinosaurus prechádzal miestami, kde bol predtým požiar. V potrave objavili tiež kamene, ktoré mu mohli pomáhať pri trávení.

Foto: Etemenanki3 / CC BY-SA

Na základe stavu rastlín tiež vedci dokázali zistiť, v akom časovom období dinosaurus umrel.

„Rastliny nám dávajú oveľa lepšiu predstavu o období. Vieme, že posledné jedlo, ktoré jedol a jeho smrť sa udiali koncom jari a začiatkom leta,“ uvádzajú vedci.

Uložiť článok

Najnovšie články