Mnohí ľudia nosia na svojich zápästiach inteligentné hodinky či inteligentné náramky. Tie základné, okrem zobrazenia času, počítajú prejdené kroky či vzdialenosť a dokážu zmerať tep. Tie na vyššej úrovni sú de facto „nadstavbou“ smartfónu a dokážu zaznamenávať trasu pomocou GPS, prehrávať hudbu, môžete cez ne telefonovať, odpovedať na správu či hodinkami aj platiť v obchode. Avšak, bez ohľadu na funkcie, jednu nechutnú vec majú všetky spoločnú.
Nebezpečné baktérie
Výskumný tím z univerzity Florida Atlantic vo svojej štúdií publikovanej v časopise Advances in Infectious Diseases skúmal baktérie, ktoré sa nachádzajú na remienkoch smart hodiniek. Zaujímalo ich, na akom povrchu sa potenciálne nebezpečné baktérie najlepšie držia, a tiež, ako s nimi bojovať, uvádza Science alert.
Štúdia sa síce pozrela na smart náramky a remienky inteligentných hodiniek, avšak rovnaké závery sa dokážu vzťahovať aj na majiteľov bežných hodiniek, keďže to, aké zariadenie bolo k náramku či remienku pripnuté, nehralo rolu. Podstatné je, že s rozšírením týchto smart zariadení, odrazu nosí náramky a smart hodinky množstvo ľudí.
Vedci vo svojej práci zistili, že až 95 % z 20 testovaných náramkov a remienkov bolo kontaminovaných baktériami, ktoré môžu vyvolávať ochorenia. To boli najmä druhy ako Staphylococcus, enterobaktéria (napríklad Escherichia coli ) a Pseudomonas.
Najhoršie dopadli tie najrozšírenejšie
Rozdiely v množstve baktérii sa líšili medzi druhmi remienkov a náramkov. Kým gumené a plastové náramky mali na sebe najviac baktérií, remienky z kovov ako zlato či striebro boli prakticky čisté.
„Plastové a gumené náramky a remienky môžu poskytnúť vhodnejšie prostredie pre rast baktérii, pretože pórovité povrchy majú tendenciu priťahovať baktérie a byť nimi kolonizované,“ uvádza biológ Nwadiuto Esiobu v článku uvedenom na stránke univerzity, kde prebiehal výskum.
Práve náramky a remienky z tohto materiálu sú najbežnejšie, keďže sú ľahké, lacné a výrobcovia ich štandardne pribaľujú k zariadeniam. V štúdii sa skúmali aj látkové, kožené či kovové remienky (nie zo zlata a z striebra), a tie dopadli lepšie ako gumené a plastové, ale horšie než zlaté a strieborné remienky.
Treba ich pravidelne čistiť
Vedci v štúdii tiež zistili, že náramky od ľudí, ktorí navštevovali posilňovne, mali najväčšiu kontamináciu stafylokokovými baktériami. Mnohé z baktérií nájdených na náramkoch či remienkoch môžu viesť k rozvoju abscesu či zápalu pľúc, dokonca ku salmonelóze.
Špinavé náramky a remienky tak môžu byť nebezpečné najmä pre ľudí so zníženou imunitou. Zaujímavé podľa vedcov je, že napriek tomu, že ich mnohí ľudia nosia na ruke celý deň, tak sa o ich hygienu zaujíma len malé percento.
Vedci sa tiež v štúdii pozreli na to, ako tieto baktérie eliminovať. Pomocou dezinfekčného spreja s obsahom etanolu na úrovni 70 % sa podarilo do 30 sekúnd zabiť 99,9 % baktérií. Vyskúšali tiež namáčanie do octu, ten ale nebol účinný voči všetkým typom baktérií a vyžadoval si dlhší čas pôsobenia.
Riešením tohto problému je pravidelné čistenie náramkov a remienkov. Je vhodné si ich zaobstarať viacero a tie meniť, pričom vždy si dať nový, čistý. Ďalšou možnosťou je, ako uvádza štúdia, investovať do strieborných či zlatých remienkov.
Nahlásiť chybu v článku