Počasie na Slovensku dnes prinesie prevažne oblačnú oblohu, no miestami sa môže objaviť aj slnko. Teploty budú príjemné a na niektorých miestach vystúpia nad +10 °C. Na rozdiel od predošlých dní sa neočakávajú výrazné zrážky ani silný vietor.
Po prechode oklúzneho frontu, ktorý včera priniesol sneženie na východe krajiny, k nám od západu preniká teplejší vzduch. Ako informuje iMeteo, dnes sa teploty budú pohybovať v rozmedzí +6 až +11 °C, pričom na juhu môže byť aj o niečo teplejšie. Chladnejšie podmienky pretrvajú na východe a v horských oblastiach, kde sa maximá udržia okolo +4 °C.
Počasie ovplyvňuje tlaková výš
Rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá v posledných dňoch ovplyvňovala počasie v Karpatskej oblasti, začína slabnúť. Kým západ si užíva jarné teploty, na východe sa ešte vyskytovalo sneženie. Dnes však bude oblačnosť prevažne stabilná a len ojedinele sa môžu vyskytnúť slabé zrážky.
Vietor a hmla môžu skomplikovať ráno
Vietor bude dnes slabý, na západe juhovýchodný, s rýchlosťou do 30 km/h. Ranné hodiny môžu byť lokálne sprevádzané hmlou s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Tá však v priebehu dňa postupne zmizne. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pred hmlou aj výstrahy prvého stupňa, a to skoro na celom Slovensku. Zreteľný a jasný rozhľad budú mať len obyvatelia žijúci v Bratislavskom a Trnavskom kraji.
Na cestách je preto potrebná zvýšená opatrnosť. Slovensko tak zažíva mierne a pokojné februárové počasie, ktoré v niektorých oblastiach pripomína skorú jar. Ako sa situácia vyvinie v nasledujúcich dňoch, budeme sledovať.
Peľová sezóna sa rozbieha
Hoci jar prináša teplejšie dni a rozkvitajúcu prírodu, alergici ju nevítajú s nadšením. S príchodom prvých teplých dní sa do ovzdušia dostáva peľ jelše a liesky, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné alergické reakcie.
Peľ jelše a liesky sa podľa informácií portálu iMeteo začína objavovať už koncom januára a jeho koncentrácia v ovzduší postupne rastie. Odborníci varujú, že s ústupom mrazov a príchodom teplejšieho počasia sa situácia zhorší, pričom peľová sezóna týchto drevín potrvá približne do marca.
Alergény budú postupne pribúdať
Alergici pociťujú príznaky ako slzenie očí, kýchanie, upchatý nos či nadmerné vylučovanie hlienu. Problémy môžu zhoršovať aj spóry plesní, ktorých koncentrácia sa v jarných mesiacoch mierne zvyšuje.
V priebehu marca sa k peľu liesky a jelše pridávajú ďalšie alergény, ako topoľ, vŕba, dub či javor. Ich kombinácia môže vyvolať silnejšie alergické reakcie, najmä u ľudí so sklonom k skríženým alergiám. Alergici by preto mali byť na jar obzvlášť opatrní a sledovať peľové správy.
Nahlásiť chybu v článku