Foto: Profimedia

Experimenty Michela Siffra by sme dnes vyhlásili za šialené. Vedec však nazrel do hlbín ľudskej mysle a biológie tela, ktorú do tej doby nikto neopísal.

Michel Siffre je francúzsky speleológ a chronobiológ, ktorý sa narodil v roku 1939. Od útleho veku ho jaskyne fascinovali. Ako rástol, bolo takmer nemožné odolávať ich volaniu.

Vtedy 23-ročný vedec bol na začiatku svojej cesty motivovaný búrlivým vesmírnym pretekom – neoficiálnym závodom Spojených štátov a Sovietskeho zväzu o to, komu sa podarí prevratnejšia vesmírna expedícia. Inšpiráciu objavil pri výskume ľadovcov vo francúzskych Alpách.

Prelomový experiment, ktorý vedec podnikol v roku 1962, mal tak pôvodne skúmať ľadovce a vplyv dlhodobej izolácie a extrémnych podmienok na ľudskú myseľ.

Prelomový experiment v jaskyni Scarasson

„Najprv som chcel pripraviť geologickú expedíciu a stráviť asi pätnásť dní v podzemí skúmaním ľadovca,“ prezradil vyštudovaný geológ v roku 2008 portálu Cabinet. Neskôr si uvedomil, že pätnásť dní je na podobný výskum príliš málo.

„A potom mi napadla táto myšlienka – táto myšlienka, ktorá sa stala myšlienkou môjho života. Rozhodol som sa žiť ako zviera, bez hodiniek, v tme, bez konceptu času.“

Siffre, plný odhodlania a pripravený čeliť náročnej výzve, sa 16. júla v roku 1962 po dôkladných prípravách odhodlal na zostup do jaskyne Scarasson vo francúzskych Alpách.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články