(Ne)obyčajná žiarovka. Predovšetkým o nej je tento príbeh, ktorý ukazuje, že niekedy veci naozaj fungovali. Dnes sa dosť špekuluje o tom, že s cieľom zvýšiť spotrebu obyvateľstva sa do rôznych zariadení fungujú súčiastky, ktoré slúžia na to, aby životnosť výrobku bola čo najnižšia. Výrobcovia, ktorí túto fámu popierajú, sú si však vedomí jedného dôležitého faktu. Často je oprava notebooku či mobilu finančne nevýhodná, a preto sa nám neraz oplatí kúpiť nový spotrebič.
V drvivej väčšine našich domácnosti sa používajú LED žiarovky a „klasické“ halogénové žiarovky v nich už takmer nenájdete. Avšak práve „klasika“ priniesla prvé elektrické svetlo do domovov, i keď halogénové žiarovky mali aj svoje muchy. Až 92 percent energie spotrebovanej klasickou žiarovkou sa využije na teplo.
No nie je žiarovka ako žiarovka. Dnes sa spoločne pozrieme do naoko obyčajnej požiarnej zbrojnice v Livermore v Kalifornii. Svieti tam žiarovka, ktorá sa v roku 1971 zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. A to právom. Svieti už od roku 1901, má za sebou viac ako milión hodín a ešte stále sa nevypálila. Za svoj úctyhodný vek nesvietila len 22 minút – v dobe, kedy v mestečku nešiel prúd. Viete si predstaviť, že by aj dnes konštruovali také výkonné veci?
Z (ne)obyčajnej žiarovky sa stala turistická atrakcia
Ľudia majú radi nevšedné veci. A neobvyklá žiarovka Centennial Bulb, ktorú vyrobila spoločnosť Shelby Electric, priťahuje dokonca aj pozornosť turistov. Keďže atrakcia má už však svoje roky, strážcovia tohto nemého svedka minulosti sa rozhodli znížiť výkon žiarovky 30 W na 4 W.
Po výrobe tzv. tisícročných žiaroviek však výrobcovia prišli na to, že nemá pre nich veľký zmysel vyrábať žiarovky, ktoré majú tak dlhú životnosť. Veď kto si bude kupovať nové žiarovky, keď tie staré stále fungujú? Tak im neostávalo nič iné, než vyrábať veci, ktoré sa opotrebujú. Výrobcovia žiaroviek však neboli sami. Postupne sa k ním pridali ďalší výrobcovia, dôsledkom čoho máme trh zaplavený kvantom vecí, ktoré sa opotrebujú už o pár rokov či dokonca mesiacov. A to na vlastnej koži zažil takmer každý z nás.
Centennial Bulb ostane dôkazom, že staré veci naozaj fungovali. Možno by sme si z toho mohli aj my zobrať pre seba nejaké ponaučenie. Ak by ste ju chceli vidieť, môžete sa vybrať do Kalifornie. Keďže to máme predsa len ďaleko, žiarovku si môžete pozrieť aj prostredníctvom vysielania naživo. Kamery sa aktualizujú každých tridsať sekúnd. A ktovie, možno budete práve vy pri tom, keď sa žiarovka konečne vybije.
all-that-is-interesting.com
Nahlásiť chybu v článku