Foto: TASR – Milan Kapusta, Unsplash

Až 59 percent žien priznáva konflikty v domácnosti kvôli nerovnomernému rozdeleniu povinností.

Ženy na Slovensku naďalej čelia výrazným platovým rozdielom v porovnaní s mužmi, čo negatívne ovplyvňuje ich finančné úspory, ekonomickú stabilitu a výšku dôchodkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Neplatená „ženská“ práca

Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry 2muse pre 365.bank, jedným z hlavných dôvodov je neplatená práca, ktorú vykonáva iba pätina mužov, zatiaľ čo 80 percent žien sa stará o domácnosť bez finančnej odmeny.

„Dôvodom platových rozdielov je okrem platovej diskriminácie aj neplatená práca v domácnosti a stereotypy, ktoré ju sprevádzajú, kariérne prestávky počas materskej dovolenky, nízky podiel žien na manažérskych a podnikateľských pozíciách, ako aj vysoké zastúpenie žien v nízkoplatených profesiách,“ hovorí Linda Valko Gáliková z 365.bank.

Až 59 percent žien priznáva konflikty v domácnosti v dôsledku nerovnomerného rozdelenia povinností. Takmer tri štvrtiny populácie vníma materskú dovolenku ako príčinu nižších zárobkov žien.

„Ženy majú podľa našich dát veľmi porovnateľné ambície s mužmi čo sa týka kariérneho rastu a podnikania. Brzdí ich však strata flexibility a nedostatočná podpora partnerov v domácnosti,“ uvádza Patrícia Kollár z 2muse.

Zároveň podotýka, že stereotyp o ženách po materskej dovolenke s inými prioritami sa v prieskume nepotvrdil. Podľa Lindy Valko Gálikovej, je potrebná zmena na viacerých úrovniach, vrátane odstraňovania stereotypov a podpory zamestnávateľov, ale aj legislatívnych opatrení na úrovni štátu.

Uložiť článok

Najnovšie články