Snímka Cannibal Holocaust vyvolala okamžite po svojom uvedení obrovské šialenstvo. Samotný režisér bol stíhaný sa vraždy, ktoré vo filme pôsobili až príliš realisticky a bol zakázaný až v 50 krajinách. Dodnes v rebríčkoch kontroverzných snímok obsadzuje prvé priečky. Na jeho „úspech“ sa rozhodol nadviazať taliansky režisér Umberto Lenzi, ktorý vytvoril dielo, ktoré sa mu nápadne podobá. Okrem niektorých očividných scén aj svojou krutosťou, surovosťou a otvoreným zobrazením násilia páchaného na ľuďoch aj zvieratách.
Filmy s tematikou kanibalizmu sú väčšinou kontroverzné už iba pre svoj námet. O to väčší šok čaká na diváka v prípade, keď pri sledovaní zistí, že prehnaná brutalita je to, na čom je celá snímka vystavaná.
Režisér Umberto Lenzi vo svojom filmovom diele s názvom Ženy od hlbokej rieky (Cannibal ferox) priamo nadviazal na tvorcu Cannibal Holocaust, Ruggera Deodata a niektoré z jeho najpamätnejších scén priamo okopíroval. Inšpiroval sa ním najmä pri autentickom zobrazovaní týrania a zabíjania živých zvierat, ktoré sa odohráva priamo pred našimi očami a do najmenších detailov.
Celý dej sa točí okolo hlavnej hrdinky, ktorá sa pri písaní svojej diplomovej práci rozhodne dokázať, že kanibalizmus juhoamerických indiánov je iba vymyslený mýtus. Spolu so svojím bratom a kamarátkou sa vydávajú priamo do centra amazonského pralesa dokázať svoju vlastnú pravdu. Ako sa však ukáže, poriadne sa mýlila.
Nechutné scény plné surovosti
Ženy od hlbokej rieky a Cannibal Holocaust majú toho mnoho spoločného. Okrem toho, že Lenzi zvolil rovnaké miesto nakrúcania, spája ich aj škandál, ktoré vyvolali. Snímka Ženy od hlbokej rieky je zakázaná v 31 krajinách a podobne ako jej predchodca, obsahuje kontroverznú scénu s týraním korytnačky. Nechýbajú však ani scény so znivočenými rozkladajúcimi sa ľudskými telami, z ktorých vyliezajú červy. Film obsahuje aj značné množstvo nahoty a aj vďaka tomu sa dostal na zoznam zakázaných filmov, tzv. videonasties list.
Medzi najzvrátenejšie scény, ktoré snímka obsahuje, patrí vyrezávanie ľudských vnútorností z tela, pojedanie hmyzom a červami, vyrezanie ľudského oka nožom alebo obesenie ženy za jej bradavky. Zaujímavosťou je, že jednu z trojice hlavných postáv stvárnila herečka slovenského pôvodu Zora Ulla Keslerová, ktorá si zahrala napríklad aj v Perinbabe. Práve jej postava sa stala obeťou krutého obesenia za prsia.
Režisér so záľubou pre kanibalov
Meno Umberto Lenzi patrí v talianskej kinematografii medzi ikony. Ako prvý totiž v Taliansku dostal tému kanibalizmu do filmu, a to vo svojej snímke Vymetač kanibalov a pokračoval filmom Zožraná zaživa, ktorý je založený na skutočnej udalosti. Ak teda patríte medzi fanúšikov tohoto žánru, určite si tieto skvosty nenechajte ujsť.
Pre svoje šokujúce scény, ktoré poburujú divákov je snímka ťažko pozerateľná a celú ju zvládnu iba naozaj silné žalúdky. O tom svedčia aj hodnotenia, ktoré si získala. A to slabých 34 % na ČSFD a 5,2 bodov z 10 na portáli IMDb. Milovníkov drsných a krvavých kanibaloviek však určite poteší.
Nahlásiť chybu v článku