Orgazmus sa nám spája s krásnymi zážitkami. Kým muži majú v tejto veci pomerne jasno, prežívanie orgazmu u žien je oveľa rôznorodejšie a tajomnejšie. Keď sa na tento pôžitkový stav tela pozrieme z vedeckého pohľadu, musíme si priznať, že o ňom až tak veľa nevieme. Vedci sa preto rozhodli preskúmať, čo všetko môže u ženy vyvolať orgazmus a ako ho prežíva.
Ako funguje ženský orgazmus?
Väčšina ľudí vie, že žena v zásade môže dosiahnuť orgazmus stimuláciou vagíny, klitorisu alebo stimuláciou oboch orgánov. Avšak nová štúdia vedcov z univerzity v kanadskom Montreale ukázala, že niektoré ženy dokážu orgazmus zažiť aj stimuláciou negenitálnych častí tela.
Za oblasti, ktoré vedci označili ako najviac erotogénne okrem tradičných zón, patria pery, bradavky, uši, krk, prsty na rukách a na nohách.
Aj keď toto pre mnohých z vás nie je žiadnou novinkou, táto štúdia je prvá, ktorá sa tomuto venuje a popisuje zóny, ktorých stimuláciou môžu niektoré ženy prežiť orgazmus. Je však otázne, čo sa za orgazmus považuje.
Ženský orgazmus očami vedcov
Na základe rozsiahleho výskumu vedci zistili, že ženy orgazmus prežívajú rôzne a jeho prežívanie je oveľa komplikovanejšie ako sa domnievali. Ženy, narozdiel od mužov, môžu dosiahnuť rôzne druhy orgazmu z rôznych druhov vzrušení. Prežívanie sexuálneho vzrušenia sa tiež mení časom.
Rôznorodosť orgazmu sa tiež líši v tom, čo jednotlivá žena pokladá za orgazmus. Podľa autorov štúdie je ženský orgazmus stále vedecky neprebádanou témou a nemá jednotnú definíciu.
Autori štúdie k téme dodávajú: „Zo všetkých orgazmov, ktoré prežívajú živočíchy na Zemi, je ženský orgazmus ten najtajomnejší.“
Orgazmus má, tak ako správne tušíte, evolučný základ. Jeho podoba u žien sa však v priebehu vývoja ľudstva menila. Evolučný význam orgazmu je podniecovať a podporovať živočíchov k plodeniu potomstva a šíreniu druhu. No kým v súčasnosti môže žena dosiahnuť orgazmus prakticky kedykoľkvek, v počiatkoch ľudstva to bolo inak. Aby bol orgazmus dosažiteľný, muselo nastať ovulačné obdobie. S vývinom ľudstva a civilizácie sa však táto evolučná vlastnosť orgazmu začala vytrácať.
Zistenie, že orgazmus nie je stále prebádanou témou, vedcov len podporuje v ďalších štúdiách. Je teda možné, že sa v blízkej budúcnosti dozvieme viac zaujímavých faktov o prežívaní tohto „biologického ohňostroja“.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku