Ak patríte medzi milovníkov silných príbehov vychádzajúcich zo skutočnosti, film Púštny kvet by vám nemal ujsť. Snímka nakrútená podľa autobiografického románu Waris Dirieovej, ktorá prežila ťažké detstvo, z ktorého cesta viedla na modelingové móla a napokon sa stala veľvyslankyňou OSN.
Režisérka Sherry Hormann v roku 2009 nakrútila filmovú adaptáciu rovnomennej knihy Desert Flower Waris Dirieovej. Waris sa vo svojom románe rozhodla vyrozprávať svoj ťažký životný príbeh, vďaka ktorému sa stala silnou a inšpiratívnou ženou. Dnes je z nej bojovníčka za ľudské práva a svoju činnosť sústreďuje najmä na boj proti ženskej obriezke, ktorú sama musela prežiť.
Dirie vyrastala v Somálsku, kde musela žiť v ťažkých podmienkach kočovného života. Keď mala 13 rokov, podarilo sa jej utiecť pred nútenou svadbou so starým mužom. Odišla do Londýna, kde vystriedala viacero prác. Napokon sa zamestnala v miestnom McDonalde, kde si ju všimol známy fotograf a dostala ponuku fotiť kalendár.
Z kočovného života v Somálsku na úplný vrchol
Waris sa okamžite stala úspešnou modelkou a dostala sa na vrchol. Podarilo sa jej pracovať so značkami ako Chanel alebo Revlon. Objavila sa na titulkách módných časopisov ako Elle či Vogue. O Waris bol neuveriteľný záujem, dokonca BBC natočila o jej kariére dokument s názvom Nomádka v New Yorku. Napriek tomu na to, čo prežila vo svojom detstve, nikdy nezabudla a rozhodla sa svoj príbeh sprostredkovať celému svetu.
O svojich traumách z detských čias Waris spočiatku mlčala. Napokon sa však rozhodla počas jedného rozhovoru otvorene hovoriť o tom, ako vo svojich piatich rokoch prežila obriezku na vlastnej koži. Načala tak chúlostivú tému, ktorá je v našej spoločnosti neustále tabu, no pre mnohé ženy ešte stále bežnou súčasťou života. Napísala autobiografickú knihu a s modelingovou kariérou definitívne skončila.
Chce chrániť práva bezbranných žien
Vo svojej knihe opísala svoju drsnú a dojímavú životnú cestu. Nechýba v nej teda ani samotný akt obriezky, ktorý je veľmi autenticky zobrazený aj v samotnom filme. Ide o scénu, ktorá sa divákovi zapíše do mysle a uvedomí si, aké je tragické, že takéto praktiky sú v niektorých častiach našej Zeme na bežnom poriadku. A práve téme ženskej obriezky sa rozhodla Waris venovať, upozorniť na ňu a bojovať proti nej a založila vlastnú nadáciu s názvom Desert Flower Foundation.
Film Púštny kvet ukázal krutosť ženskej obriezky
Práve naopak. A aj napriek tomu sa táto strašná praktika vykonáva v 28 krajinách západnej, východnej a severovýchodnej Afriky a v častiach Stredného východu. Ide teda o radikálne porušenie ženských práv a práve za ne sa rozhodla postaviť Waris Dirie a stala sa veľvyslankyňou OSN.
Film Púštny kvet rozpráva tento dojímavý príbeh a nedáva si servítku pred ústa. Všetci by sme mali príbeh jednej inšpiratívnej ženy poznať a môžeme to urobiť aj vďaka skvelému hereckému výkonu Liyi Kebede, ktorá stvárnila postavu Waris. Púštny kvet si získal fanúšikov po celom svete, ktorých okamžite zasiahol. Na ČSFD si vyslúžil hodnotenie 80% a IMDb 7,4/10.
sk.wikipedia.org, sk.wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku