Nie len, že pohľad na niečo také je v skutku znepokojujúci, no zároveň už len samotná predstava a vedomosť toho, že máme v našom tele niečo živé, niečo čo tam nepatrí, vie naozaj zamávať aj s človekom, ktorý má pevné nervy. Niečo podobné sa stalo mladej žene menom Abby Beckley z amerického štátu Oregon. Naozaj nejde o nijakú chúlostivú slečnu. Medzi priateľmi je Abby známa tým, že má rada jazdu na koni či rybárčenie v studených aljašských vodách.
Práve kvôli svojmu životnému štýlu nevenovala veľa pozornosti tomu, keď začala pociťovať vo svojom oku nepríjemné pocity. Mohol to byť predsa len kúsok prachu, smietka alebo len silnejší vietor. Čo však nasledovalo, Abby rozhodne nečakala a jej zistenie by určite nepotešilo ani vás. Keď si z oka vytiahla niečo, čo pôvodne považovala za nečistotu, v šoku zistila, že je to červ.
"I was just pulling these worms out of my eye and there were 14 of them!" -Grants Pass woman, whose creepy case of cattle eyeworm is now the stuff of medical journals. https://t.co/jn2QYdicEe pic.twitter.com/6nQ9um2xlP
— Katherine Cook (@KCookKGW) February 13, 2018
Ako správny mladý človek konala tak, ako väčšina pacientov v dnešnej dobe. Jej prvé kroky neviedli k lekárovi, no na stránky Googlu. Keď sa však dozvedela, že nikto sa s ničím podobným nestretol, začala panikáriť. To je samozrejme adekvátna reakcia. Abby zľakla, že by červy mohli poškodiť jej zrak, alebo sa prípadne dostať do jej mozgu. Išla teda k lekárovi a ten jej vytiahol z oka tri malé, takmer priesvitné červy, ktoré okamžite poslal na analýzu.
Mark under: AWWW HECK NO. https://t.co/6aL1CPvZcO #eyeworm
— KindHealth (@KindHealth) February 13, 2018
Tu sa však jej nepríjemnosti nekončili. Lekár musel z jej oka dohromady vytiahnuť 14 týchto parazitujúcich potvoriek. Parazitológ Richard Bradbury povedal pre CNN, že červa sa mu podarilo identifikovať ako Thelazia gulos. Teda červa, ktorý obyčajne parazituje na očiach cicavcov. Väčšinou sa to však týka kráv či psov. V 20. rokoch minulého storočia sa tento parazit objavoval aj u ľudí, no aj vtedy len veľmi zriedkavo.
Story of the day? #eye #eyeworm #itchy @CDCgov @aao_ophth #infection #doctor #nature #thelaziagulosa https://t.co/8mxuaitiJt
— Wills Eye Hospital (@Wills_Eye) February 13, 2018
V súčasnosti teda ide o prvý prípad, kedy sa tento červ preniesol na pôde Spojených štátov amerických na človeka. Vedci doteraz netušili, že niečo také je vôbec stále možné, no dôležité je, že Abby je v poriadku. Vo väčšine zvieracích prípadov, cicavec netrpí žiadnymi symptómami potom, čo je parazit z jeho oka odstránený. Tak to bolo aj u Abby, ktorá sa teraz snaží na tento problém upriamiť pozornosť.
V niektorých prípadoch by tieto červy mohli spôsobiť slepotu, no to by sa stalo v prípade, že by neboli odstránené včas. Dôvod, pre ktorý parazitujú práve na očiach je, že sa tu môžu živiť slzami a inými tekutinami, ktoré obsahujú živiny potrebné k ich životu. Tu červy prežijú svoj čas vývinu a neskôr vyletia ako muchy. Takéto parazity však treba promptne odstrániť, či už hovoríme o zvierati alebo o človeku. „Ak sa to niekomu stane, chcem aby ste vedeli, že som sa s tým stretla aj ja a som v poriadku,“ povedala na záver Abby.
Pozri aj: Len ten, kto dokonale pozná slovenský folklór, dokáže tento kvíz vyriešiť na 100%
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku