Ilustračná foto: Unsplash

Porodila ich, napriek tomu však opakované DNA testy ukázali, že nie je biologickou matkou svojich detí.

Žena chcela štát požiadať o finančnú pomoc, musela však dokázať, že je naozaj matkou svojich detí. Opakované DNA testy ale ukázali, že ich biologickou matkou predsa len nie je, aj keď ich porodila. A DNA testy predsa neklamú. Ako je to teda možné?

Článok pokračuje pod videom ↓

Deti porodila, no podľa testov nie je ich biologickou matkou

V roku 2006 chcela Lydia Fairchild z Washingtonu požiadať štát o finančnú pomoc, aby sa vedela postarať o seba a o svoje deti. Ako píše portál IFL Science, musela splniť jednu podmienku – dokázať, že jej deti sú naozaj jej vlastné. Čoskoro sa jej však sociálni pracovníci ozvali so skutočne nezvyčajným problémom. Ukázalo sa totiž, že deti, ktoré porodila a vychovala, s ňou po genetickej stránke nie sú spriaznené, teda po biologickej stránke nie sú jej vlastné.

Ako sa Lydia vyjadrila pre ABC News, úrady to skutočne znepokojilo a okamžite ju zasypali otázkami, kto vlastne je. Dúfala, že došlo k chybe, zamestnanci sociálnych služieb však trvali na tom, že DNA testy sú jednoducho neomylné. Čo bolo ešte zvláštnejšie, testy ukázali, že Lydiin priateľ, otec jej detí, s nimi po genetickej stránke spriaznený je. Napriek tomu, že Lydia deti porodila, hrozilo, že jej ich úrady vezmú a navyše bude obvinená z podvodu. O tom, že finančnej pomoci sa nedočkala, snáď ani hovoriť netreba. Štát na ňu dokonca podal aj žalobu.

Foto: unsplash

Môže za to zvláštna forma chimérizmu

Aj keď úrad nemal pravdu a občas k chybe môže dôjsť (napríklad, ak je kontaminovaná DNA vzorka alebo chybu niekde urobí laboratórium), v tomto prípade k nej nedošlo. A nejde o jediný takýto prípad. V roku 2002 vtedy 52-ročná Karen Keegan súrne potrebovala transplantáciu obličky. Po tom, čo rodina podstúpila krvné testy, sa taktiež ukázalo, že 2 z 3 detí, ktoré porodila a vychovala, nie sú podľa výsledkov jej biologické deti, manželove však áno.

Ako je to možné? Ukázalo sa, že obe ženy trpia tzv. tetragametickým chimérizmom. K tomuto javu dochádza, keď sú dve vajíčka oplodnené dvoma rôznymi spermiami. V skorých štádiách vývinu však jedno z embryí absorbuje to druhé. Ľudia s takýmto typom chimérizmu môžu mať dve krvné skupiny, každé oko inej farby, alebo môže byť ich telo predelené na dve polovice napríklad zvláštnym materským znamienkom.

Foto: Rodrigo Medeiros (talk) (Uploads), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Človek sa ani nemusí dozvedieť, že je chimérou

Ako píše portál Live Science, v extrémne zriedkavých prípadoch môže chimérizmus ovplyvniť aj genitálie človeka. Dochádza k tomu vtedy, ak sa spoja dve rôzne sady chromozómov (jedno z dvojčiat malo byť chlapcom a to druhé dievčaťom).

Ide o veľmi vzácny jav, do dnešného dňa sa podarilo zaznamenať len približne 100 podobných prípadov. Niektorí ľudia žijú s chimérizmom po celý svoj život bez akýchkoľvek komplikácií, dokonca o tom nemusia ani vedieť. Iní sa o ňom dozvedia len vďaka náhodám, aké zažili tieto dve ženy. Lydii sa napokon predsa len podarilo dokázať, že skutočne je biologickou matkou vlastných detí a k žiadnemu podvodu nešlo.

Uložiť článok

Najnovšie články