Žena chcela štát požiadať o finančnú pomoc, musela však dokázať, že je naozaj matkou svojich detí. Opakované DNA testy ale ukázali, že ich biologickou matkou predsa len nie je, aj keď ich porodila. A DNA testy predsa neklamú. Ako je to teda možné?
Deti porodila, no podľa testov nie je ich biologickou matkou
V roku 2006 chcela Lydia Fairchild z Washingtonu požiadať štát o finančnú pomoc, aby sa vedela postarať o seba a o svoje deti. Ako píše portál IFL Science, musela splniť jednu podmienku – dokázať, že jej deti sú naozaj jej vlastné. Čoskoro sa jej však sociálni pracovníci ozvali so skutočne nezvyčajným problémom. Ukázalo sa totiž, že deti, ktoré porodila a vychovala, s ňou po genetickej stránke nie sú spriaznené, teda po biologickej stránke nie sú jej vlastné.
Ako sa Lydia vyjadrila pre ABC News, úrady to skutočne znepokojilo a okamžite ju zasypali otázkami, kto vlastne je. Dúfala, že došlo k chybe, zamestnanci sociálnych služieb však trvali na tom, že DNA testy sú jednoducho neomylné. Čo bolo ešte zvláštnejšie, testy ukázali, že Lydiin priateľ, otec jej detí, s nimi po genetickej stránke spriaznený je. Napriek tomu, že Lydia deti porodila, hrozilo, že jej ich úrady vezmú a navyše bude obvinená z podvodu. O tom, že finančnej pomoci sa nedočkala, snáď ani hovoriť netreba. Štát na ňu dokonca podal aj žalobu.
Môže za to zvláštna forma chimérizmu
Aj keď úrad nemal pravdu a občas k chybe môže dôjsť (napríklad, ak je kontaminovaná DNA vzorka alebo chybu niekde urobí laboratórium), v tomto prípade k nej nedošlo. A nejde o jediný takýto prípad. V roku 2002 vtedy 52-ročná Karen Keegan súrne potrebovala transplantáciu obličky. Po tom, čo rodina podstúpila krvné testy, sa taktiež ukázalo, že 2 z 3 detí, ktoré porodila a vychovala, nie sú podľa výsledkov jej biologické deti, manželove však áno.
Ako je to možné? Ukázalo sa, že obe ženy trpia tzv. tetragametickým chimérizmom. K tomuto javu dochádza, keď sú dve vajíčka oplodnené dvoma rôznymi spermiami. V skorých štádiách vývinu však jedno z embryí absorbuje to druhé. Ľudia s takýmto typom chimérizmu môžu mať dve krvné skupiny, každé oko inej farby, alebo môže byť ich telo predelené na dve polovice napríklad zvláštnym materským znamienkom.
Človek sa ani nemusí dozvedieť, že je chimérou
Ako píše portál Live Science, v extrémne zriedkavých prípadoch môže chimérizmus ovplyvniť aj genitálie človeka. Dochádza k tomu vtedy, ak sa spoja dve rôzne sady chromozómov (jedno z dvojčiat malo byť chlapcom a to druhé dievčaťom).
Ide o veľmi vzácny jav, do dnešného dňa sa podarilo zaznamenať len približne 100 podobných prípadov. Niektorí ľudia žijú s chimérizmom po celý svoj život bez akýchkoľvek komplikácií, dokonca o tom nemusia ani vedieť. Iní sa o ňom dozvedia len vďaka náhodám, aké zažili tieto dve ženy. Lydii sa napokon predsa len podarilo dokázať, že skutočne je biologickou matkou vlastných detí a k žiadnemu podvodu nešlo.
Nahlásiť chybu v článku