Portoriko už niekoľko týždňov čelí zemetraseniam, ktoré na ostrove spôsobili doposiaľ viacero nenapraviteľných škôd. Okrem ľudských zranení a jednej obete zapríčinilo aj devastáciu prírodnej pamiatky a pýchu Portorika, informuje CNN.
Prvá vlna ničivých zemetrasení zasiahla Portoriko v pondelok 6. januára. Zemetrasenie s magnitúdou 5,8 malo za následky škody na niekoľkých domoch a majetkoch. Série zemetrasení na tomto území začali už 28. decembra a boli v rozsahu od 4,7 do 5,7 magnitúdy.
V pondelok však ostrov musel čeliť ešte silnejším otrasom, ktoré sa nezaobišli bez následkov. Deň potom ostrovné územie zasiahlo ešte silnejšie zemetrasenie s magnitúdou 6,4, ktoré malo na svedomí najmenej jednu ľudskú obeť a niekoľko zranených.
Zemetrasenie sa nezaobišlo bez viacerých škôd
Podľa správ, ktoré priniesla spravodajská televízia CNN, otrasy zemetrasenia zapríčinili aj zničenie jednej z najväčších pých ostrova, známej pamiatky Punta Ventana. Kamenný oblúk, ktorý sa nachádzal neďaleko mesta Guayanilla sa v dôsledku týchto zemetrasení zrútil. Klenba padla do oceánu a zničila prirodzený otvor, ktorý cez kamennú stenu prechádzal.
Punta Ventana bola zničená počas zemetrasenia v pondelok, ktoré malo za následok aj rozsiahle výpadky energie. Ako ukazujú fotografie, obľúbené turistické miesto bolo úplne zdevastované.
Ostrov koncom decembra vyhlásil výnimočný stav. Súčasná séria zemetrasení sa totiž svojou intenzitou približuje k najsilnejšiemu z roku 1918, aké ostrov zažilo a vyžiadalo si neuveriteľných 116 obetí. Podľa BBC je ostrov kvôli svojej polohe terčom častých zemetrasení a hurikánov, ktoré ovplyvňujú Portoriko a život na ňom.
Ako sa bude situácia vyvíjať a či bude musieť Portoriko čeliť rekordne silným zemetraseniam s magnitúdou vyššou ako 7,3, ktoré zažil naposledy pred viac ako 100 rokmi, sa ukáže v blízkej dobe.
edition.cnn.com, bbc.com, TASR
Nahlásiť chybu v článku