„Máme automatické systémy a tie zhodnotili, že išlo o silný jav,“ povedal pre Interez Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied a doplnil, že národná sieť seizmických staníc zaznamenala hlavné otrasy a tiež aj silnejšie dotrasy.
Csicsay tiež upokojuje, že na Slovensku také silné zemetrasenie, aké sa včera odohralo, nehrozí. „Vylúčil by som to. Najsilnejšie odhadované zemetrasenie na Slovensku bolo v Komárne v roku 1763 a dosahovalo magnitúdo na úrovni 5,8 až 6,2,“ uviedol. Andrej Cipciar z oddelenie seizmológie nám prezradil, že vtedy zahynulo 63 ľudí a 102 bolo zranených. Poškodených až zničených bolo 7 kostolov v Komárne a množstvo ďalších budov.
Ak by išlo o najsilenejšie zaznamená zemetrasenie pomocou meraní, tak to sa udialo v roku 1906 v Dobrej vode s mangitúdom 5,7.
Zemetrasenia sú, samozrejme ,bežné aj na Slovensku. „Zo záznamov seizmických staníc Národnej siete je zlokalizovaných cca 80-90 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska. Veľká väčšina z nich býva slabých a nie sú makroseizmicky pozorované, čo znamená, že si ich ľudia ani nevšimnú,“ uviedol Cipciar.
Nahlásiť chybu v článku