Foto: Pexels

Zemetrasenie o sile 9 stupňov je najsilnejším zemetrasením, ktorého existencia je dokázaná. Takáto katastrofa sa s najväčšou pravdepodobnosťou odohrá na Novom Zélande.

Od posledného veľkého zemetrasenie na Novom Zélande prebehol už rok. Otrasy so silou 7,5 stupňa vtedy vystrašili obyvateľov žijúcich na oboch hlavných novozélandských ostrovoch a vyvolali dokonca aj vlnu cunami. Celá udalosť si napriek intenzite vyžiadala nakoniec našťastie len niekoľko životov. Momentálne sa pohľady sveta upierajú celkom inde a to na Bali, kde hrozí masívny výbuch sopky, ktorý by mohol dokonca ovplyvniť aj svetovú klímu. Odborníci však Nový Zéland varujú neustále. Práve tu je totiž miesto, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou odohrá obrovská katastrofa. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zemetrasenie Kaikōura nazvané podľa turistickej destinácie na Novom Zélande v roku 2016 bolo síce silné, no hlavným cieľom odborníkov je pripraviť obyvateľov krajiny na oveľa väčšiu katastrofu. Potenciál zemetrasení v oblasti medzi Severným a Južným ostrovom je totiž oveľa vyšší ako otrasy so silou 7,5 stupňa. Podľa odborníkov hrozí zemetrasenie so silou 9 stupňov, ktoré môže mať pre Nový Zéland priam katastrofické následky. Cieľom osvety nie je ľudí vystrašiť, ale pripraviť sa na udalosť, ktorá je zapríčinená procesmi, ktoré človek nedokáže ovplyvniť.

Subdukčné zóny

Príčina najsilnejších zemetrasení na Zemi v priebehu histórie planéty je poväčšine rovnaká. Je ňou subdukcia, geologický proces súvisiaci s pohybom litosferických dosiek po astenosfére, o ktorom hovorí teória platňovej tektoniky. V jednoduchosti si možno našu planétu predstaviť ako akési puzzle, pričom každý kúsok predstavuje inú oblasť – litosferickú platňu. Tieto platne sa po Zemi pomaly presúvajú a navzájom do seba narážajú. Pri takýchto nárazoch dochádza k niekoľkým geologickým procesom, z ktorých jeden je i subdukcia – podsúvanie jednej litosferickej dosky pod druhú. Takáto kolízia následne vyvoláva mohutné otrasy – zemetrasenia.

Foto: Wikimedia

Platňa Hikurangi

Zemetrasenia s príčinou subdukcie sú známe najmä z oblasti zlomu San Andreas či z okolia Japonska. Rovnaká príčina však stojí aj za otrasmi na Novom Zélande. Tu sa pod indo-austrálsku litosferickú platňu podsúva platňa nazývaná Hikurangi. Odborníci túto subdukčnú zónu dlho považovali za bezpečnú a pomerne málo aktívnu. Udalosti z minulého roku a nové výskumy však ukazujú opak. Oblasť je aktívna, platňa Hikurangi sa neustále pohybuje a Nový Zéland sa tak stáva „časovanou bombou“.

Foto: Wikimedia

Podľa Dr. Ursuly Cochran je možné, že Nový Zéland v budúcnosti postihne zemetrasenie o sile 9 stupňov Richterovej stupnice. Táto intenzita je najvyšším dokázateľným stupňov sily zemetrasení a dochádza k nemu len ojedinele. „Favoritom“ na výskyt katastrofy takéhoto rozsahu, teda zemetrasenia, ktorého silu pocítia ľudia na tisícky kilometrov, je práve subdukčná zóna platne Hikurangi.

Foto: Pexels

Predpovedať, kedy k takejto katastrofe môže dojsť je prakticky nemožné a v podstate sa tak nemusí stať aj stovky rokov. Dr. Cochran nechce obyvateľov Nového Zélandu ani iných krajín nijako strašiť. Ako povedala novozélandskému portálu New Zealand Herald: „Nebojme sa, buďme pripravení“.

Pozri aj: Neuveriteľné futuristické ilustrácie. Takto si Rusi predstavovali dnešný svet v roku 1960

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články