Už o pár hodín môže Zem zasiahnuť geomagnetická búrka zo Slnka. Jej intenzita bude na úrovni G1, čo znamená, že pôjde o slabšiu búrku. Aj tak však môže spôsobiť narušenie fungovania satelitných sietí, fungovanie GPS či kolísanie v elektrickej sieti.
Čo môžeme čakať
Ako informuje iMeteo, s odvolaním sa na SpaceWeather, k Zemi sa približuje prúd slnečného vetra z kaňovitého otvoru v slnečnej atmosfére. Treba sa pripraviť na to, že môže vypadávať satelitný signál, navigácie GPS, môžu nastať výkyvy v elektrickej sieti, či môže byť problém s telekomunikačnými sieťami.
Awesome eruption of a dark filament structure on the SE limb, last night! (data from SUVI) #spaceweather pic.twitter.com/evR4FBSQ6h
— Dr. Ryan French (@RyanJFrench) November 29, 2022
Geomagnetické búrky vznikajú po tom, čo na Slnku došlo k vyvrhnutiu častíc s vysokou energiou smerom k Zemi. Prúd týchto častí potom interferuje s magnetickým pólom našej planéty. Geomagnetická búrka môže spôsobiť polárnu žiaru. Tá ale bude pozorovaná, práve ako aj jej názov napovedá, v okolí pólov.
Aktívne Slnko
Táto aktivita nie je ničím neobvyklým vo fáze, v akej sa naša hviezda nachádza. Slnko totiž smeruje k svojmu maximu aktivity a očakáva sa, že vrchol dosiahne v roku 2025. To znamená, že do tohto roku nás čaká ešte pomerne veľké množstvo udalostí, ako je táto.
Nahlásiť chybu v článku