Nová štúdia predstavuje dôkaz o pomerne neznámej a netypickej udalosti, ktorá sa udiala pred 84 miliónmi rokov, teda v čase, keď Zemi vládli dinosaury. Planéta Zem sa vtedy prevrátila na bok.
Vedci analyzovali vzorky vápenca z Talianska z obdobia neskoršej kriedy a skúmali dôkazy o posunoch v magnetickom zázname, uvádza portál Science Alert. Vo fosíliách baktérií uväznených v hornine skúmali reťazce minerálneho magnetitu. Tie poskytujú zatiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o skutočnom polárnom blúdení a môžu pomôcť urovnať vedeckú diskusiu, ktorá prebieha už desaťročia.
Vďaka fosíliám baktérií
„Toto pozorovanie predstavuje najnovšie zdokumentované rozsiahle polárne blúdenie a spochybňuje názor, že os rotácie bola za posledných 100 miliónov rokov do značnej miery stabilná,“ vysvetľujú vedci v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Zem sa skladá z pevného kovového jadra a tekutého vonkajšieho jadra. Nad ním je pevný plášť a kôra. Skutočné polárne blúdenie je, keď sa geografické póly v podstate posunú, takže vonkajší obal Zeme sa nakloní. Z hľadiska magnetického poľa Zeme sa v skutočnosti nič nemení, ale posúvajúce sa horniny budú pri svojom pohybe zaznamenávať rôzne paleomagnetické údaje.
Tieto údaje odhaľujú vzdialenosť k severným a južným geografickým pólom, čo umožňuje vedcom vykresliť, kde sa tieto póly skutočne nachádzajú.
Ako Zem prevrátená na bok
„Predstavte si, že sa na Zem pozeráte z vesmíru. Skutočné polárne blúdenie by vyzeralo, ako keby sa Zem prevrátila na bok a v skutočnosti sa deje to, že celá skalnatá škrupina planéty – pevný plášť a kôra – rotujú okolo tekutého vonkajšieho jadra,“ uviedol Joe Kirschvink z Tokijského technologického inštitútu v Japonsku.
Podľa štúdie bola Zem približne pred 84 miliónmi rokov naklonená o 12 stupňov, čo sa pomerne rýchlo, v priebehu asi 5 miliónov rokov, upravilo. Podľa vedcov je to ekvivalent kozmického joja.
Tím hovorí, že predchádzajúce štúdie naznačujúce, že polárne blúdenie nenastalo počas neskorej kriedy, jednoducho nezozbierali dostatok údajov z geologických záznamov – niečo, čo sa nedá povedať o najnovšom výskume.
„Toto je jeden z dôvodov, prečo je také osviežujúce vidieť túto štúdiu s jej bohatými a krásnymi paleomagnetickými údajmi,“ uviedol geofyzik Richard Gordon z Rice univerzity v Houstone, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.
Nahlásiť chybu v článku