Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

V poslednom období sú geomagnetické búrky stále častejším javom.

V noci sa začala, pokračovať však bude aj počas dňa. Zem zasiahne ďalšia geomagnetická búrka. Varovanie vydal aj Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), trvať má od polnoci a počas dnešného dňa. Samozrejme, intenzitu búrky budú cítiť najmä vo vysokých zemepisných šírkach, kde bude možné pozorovať aj polárnu žiaru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Síce nás čaká geomagnetická búrka, nemusíme sa však ničoho obávať. Ako informuje Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), búrku zapríčinili výrony solárnej koronárnej hmoty (CME) a solárny vietor. Tie sa uvoľňujú z tzv. jamy, kde vznikajú chladnejšie miesta. Vďaka tomu z nich solárny vietor uniká ľahšie ako z iných oblastí a vysokou rýchlosťou ženie elektromagnetické žiarenie smerom do vesmíru.

Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Niet sa však čoho obávať, búrka dosahuje v niektorých častiach len prvý, prípadne druhý stupeň G1 alebo G2, a teda bude len mierna. Vo vysokých zemepisných šírkach môže geomagnetická búrka zapríčiniť kolísanie elektrickej siete a ovplyvniť fungovanie satelitných zariadení. Na život na Zemi však zásadnejší vplyv mať nebude.

Čo môže spôsobiť geomagnetická búrka

Geomagnetická búrka môže mať rôzne prejavy, samozrejme to súvisí s tým, aká bude intenzívna. Bežný človek ju nemusí ani pocítiť, tiež záleží, v akej zemepisnej šírke sa nachádzate. Medzi prejavy geomagnetickej búrky napríklad patria:

  • polárnu žiaru
  • výpadky elektriny
  • ovplyvniť môže fungovanie satelitných zariadení
  •  s tým súvisiace výpadky internetu

V najhorších prognózach by sa mohli poškodiť podmorské siete. Tie majú zosilňovače umiestňované približne každých 50 až 150 kilometrov. Tieto zosilňovače sú ale citlivé a ak sa jeden kvôli výbojom poškodí, celé jedno prepojenie sa zastaví. Opravy by mohli trvať týždne až mesiace, ovplyvnilo by to najmä internet, no v globálnom merítku.

V súčasnosti sa Slnko blíži k fáze, kedy je v rámci 11-ročného cyklu najaktívnejšie, dosahuje teda svoje solárne maximum. Solárne magnetické pole je počas tohto obdobia najsilnejšie a aktivita je najvýraznejšia.

sciencealert

Uložiť článok

Najnovšie články